formy-opodatkowania Podatnik
4 maja 2017

Opodatkowanie na zasadach ogólnych w jednoosobowej firmie

Osoby decydujące się na własną działalność gospodarczą muszą podjąć wiele poważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Podpowiadamy, czym jest opodatkowanie na zasadach ogólnych i czy warto wybrać takie rozwiązanie w jednoosobowej firmie?

Wybierz formę opodatkowania i zarejestruj firmę

Własna działalność gospodarcza brzmi dumnie, jednak podjęcie tak ważnego kroku na swojej ścieżce zawodowej łączy się z wieloma dylematami. Nie wystarczy tylko mieć atrakcyjny pomysł na biznes, ale trzeba przeliczyć ­– realnie – ile kosztuje założenie oraz prowadzenie firmy. Można skorzystać z dotacji lub dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Po zarejestrowaniu firmy poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1 potrzebne będzie zdobycie numeru Regon oraz NIP (Numeru Identyfikacji Podatkowej).

Zanim jednak przystąpisz do składania wniosku i rejestracji firmy, wybierz formę opodatkowania. Co masz do wyboru?

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa)
  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • karta podatkowa

Czym jest opodatkowanie na zasadach ogólnych?

Firmy jednoosobowe najczęściej decydują się na pierwszy wariant. Opodatkowanie na zasadach ogólnych wylicza się na podstawie dochodu, czyli od przychodu z działalności gospodarczej należy odjąć koszty uzyskania przychodu. Od kwoty, która stanowi podstawę obliczenia podatku, należy także odjąć składki na ZUS.

Skala podatkowa wynosi 18% lub 32% i jest uzależniona od wysokości dochodu danej działalności. Jeśli Twój dochód wynosi do 85 528 zł, Twój podatek to 18%, od którego należy odjąć kwotę zmniejszającą podatek. Jeśli dochód przekracza ten próg, podatek wynosi 32%, dlatego należy dokładnie obliczyć, czy jest to opłacalne przy wysokich przychodach.

Należy pamiętać o prowadzeniu ewidencji księgowych w postaci księgi przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowej. Tego typu zadania najlepiej powierzyć komuś zaufanemu. Warto rozpocząć współpracę z doświadczonym biurem rachunkowym, takim jak ASK Consulting Group, aby mieć pewność, że wszystkie sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są prowadzone poprawnie. Biuro rachunkowe pomoże Ci także zdecydować się na formę opodatkowania oraz sporządzi deklaracje rozliczeniowe.

Zalety podatku ogólnego w jednoosobowej firmie

W przypadku zakładania małej firmy, np. jeśli prowadzisz aukcje na Allegro, sprzedajesz rękodzieło, jest to dobre rozwiązanie ze względu na nieopodatkowany dochód, który wynosi 6600 zł. Oczywiście nawet w takim wypadku należy wyliczyć podatek dochodowy oraz złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.

Jeśli wybierzesz opodatkowanie na zasadach ogólnych, możesz skorzystać z:

  • ulg podatkowych – na dzieci, ulgi internetowej,
  • wspólnego rozliczenia się z małżonkiem,
  • rozliczenia się jako osoba samotna, wychowująca dziecko,
  • kredytu podatkowego.

Wybór formy opodatkowania oczywiście można zmienić. Należy złożyć w takim wypadku wniosek do właściwego urzędu skarbowego do 20 stycznia każdego roku.