alarm Podatnik
4 kwietnia 2018

Rodzaje systemów alarmowych antywłamaniowych

Systemy alarmowe antywłamaniowe służą do monitorowania obiektu oraz zapobiegania wejściu do jego wnętrza osób niepowołanych. Mogą być użytkowane zarówno w obiektach publicznych, jak i w prywatnych domach. Wyróżniamy dwa rodzaje systemów alarmowych antywłamaniowych: są to systemy przewodowe i bezprzewodowe. Które z nich sprawdzają się lepiej i w które warto zainwestować?

Systemy alarmowe antywłamaniowe przewodowe

Systemy alarmowe przewodowe instalowane są w budynkach, które posiadają już zamontowane odpowiednie okablowanie. Możliwe jest ich umieszczenie także w obiektach, które nie są wyposażone w przewody, ale w takim przypadku istnieje konieczność ich poprowadzenia. Okablowanie, aby było estetyczne i nie rzucało się w oczy, musi być wykonane podtynkowo lub ewentualnie natynkowo, co powoduje konieczność wykucia bruzd w ścianach w miejscach, gdzie będą przebiegały przewody.

Warto także wiedzieć, że systemy alarmowe przewodowe charakteryzują się zdecydowanie większą niezawodnością pracy niż systemy pracujące bezprzewodowo. Decydując się na zakup systemów przewodowych, warto skupić się raczej na wysokiej jakości systemach, które w konsekwencji są jednak droższe. Warto także wiedzieć, że w przypadku konieczności wyboru między systemami alarmowymi antywłamaniowymi przewodowymi, a bezprzewodowymi, te pierwsze, nawet ze średniej półki cenowej, sprawdzą się zdecydowanie lepiej, niż ich odpowiedniki bezprzewodowe. Systemy zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe są dostępne w ofercie dobrych firm wyspecjalizowanych w systemach alarmowych, takich jak np. Electronics Box.

Systemy alarmowe antywłamaniowe bezprzewodowe

Systemy alarmowe antywłamaniowe bezprzewodowe są instalowane zazwyczaj w obiektach już wykończonych lub w takich, które niedawno przeszły generalny remont. W ich przypadku nie ma bowiem konieczności przeprowadzania przewodów, gdyż urządzenia komunikują się między sobą bezprzewodowo. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć kucia tynków oraz nie chcą przeprowadzać okablowania w listwach natynkowych. W przypadku systemów alarmowych antywłamaniowych bezprzewodowych warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj są one mniej dokładne niż systemy przewodowe ze średniej półki cenowej. Z dużą ostrożnością powinno się więc podchodzić szczególnie do tanich systemów alarmowych bezprzewodowych, gdyż zwykle ich niska cena idzie w parze ze słabą jakością. Pamiętajmy bowiem, że wybór systemu alarmowego antywłamaniowego to decyzja na lata, która ma ogromny wpływ przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo. W miarę możliwości warto więc inwestować w sprawdzone i droższe instalacje przewodowe.