Podatnik
7 czerwca 2017

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe

Samodzielne prowadzenie księgowości przez przedsiębiorcę nie jest niemożliwe, ale znacząco utrudnia skupienie się na bieżącej działalności i rozwijaniu firmy. Dlatego też warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, czyli pracownikom biura rachunkowego. Jak jednak wśród setek podobnych instytucji znaleźć tę najlepszą? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Właściwy wybór biura rachunkowego jest o tyle istotny, że w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości to przedsiębiorca, a nie jego księgowy, musi tłumaczyć się przed urzędem, jak również płacić ewentualne kary. Dopiero później może dochodzić z tego tytułu roszczeń, zaspokajanych z polisy OC, którą każde biuro rachunkowe musi posiadać. Prześwietlanie instytucji, z którą zamierzamy współpracować, można zacząć właśnie od sprawdzenia, czy wykupiła ona ubezpieczenie. Naprawdę rzetelne firmy obejmują nim również czynności, co do których nie ma takiego obowiązku, jak choćby rozliczenia z ZUS albo prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Potwierdzone kompetencje

Jeszcze do stosunkowo niedawna pewną gwarancją kompetencji pracowników biura rachunkowego był certyfikat księgowy wystawiany przez Ministerstwo Finansów.

– Obecnie  nie trzeba już go posiadać, aby móc zajmować się usługowym prowadzeniem cudzej księgowości – mówi jednak przedstawiciel warszawskiego biura rachunkowego Akro.

Warto więc zwrócić uwagę na inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe osób, które miałyby trzymać pieczę nad finansami naszej firmy. Po pierwsze, może być to dyplom ukończenia przez księgowego studiów magisterskich o profilu rachunkowo-podatkowym, który na nasze życzenie solidne biuro rachunkowe powinno bez problemu okazać.

Możemy też sprawdzić, czy dane biuro widnieje w ewidencji Centrum Informacji Księgowej, które zrzesza firmy nie tylko dysponujące wszelkimi koniecznymi uprawnieniami, ale też cechujące się doświadczeniem i nienaganną opinią. Wykwalifikowanych specjalistów znajdziemy także wśród członków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz innych organizacji branżowych, które dbają o wysoki poziom kompetencji swoich przedstawicieli oraz bieżącą aktualizację przez nich wiedzy o zmieniających się przepisach.

Warunki współpracy

Zanim podpiszemy umowę z wybranym biurem rachunkowym, dopytajmy o to, co dokładnie wchodzi w zakres jego usług, a także jakie formy współpracy wchodzą w grę. Sprawdźmy, czy dokumenty trzeba dostarczać osobiście, czy też większość spraw może zostać załatwiona elektronicznie (w tym także czy biuro posiada podpis elektroniczny, który jest w stanie wiele uprościć). Upewnijmy się, że kontakt z księgowym nie będzie stanowił problemu w związku z godzinami jego dostępności czy narzędziami komunikacji (telefon, mail, wideorozmowa online itp.). Zwróćmy wreszcie uwagę na podejście do klienta. W tej samej cenie bowiem jedno biuro np. wyliczy tylko podatek i składki ZUS, a inne oprócz tego w jasny sposób udzieli istotnych porad, przewidując niektóre sytuacje podatkowe, lub też na mocy właściwych pełnomocnictw wystąpi w naszym imieniu przed rozmaitymi urzędami.

Dobre referencje

Ostatnim w tym zestawieniu, ale wcale nie najmniej ważnym kryterium są rekomendacje dotychczasowych klientów danego biura rachunkowego. Świetnie, jeśli poleca je ktoś znajomy, kogo możemy dopytać o różne szczegóły, zwłaszcza gdy działa w podobnej branży. Wiele biur rachunkowych chwali się też na swoich stronach internetowych pozytywnymi opiniami zleceniodawców – nimi również możemy się kierować, podejmując ostateczną decyzję.