Rozmowa kwalifikacyjna Pracodawca
19 września 2021

Dlaczego coraz częściej zatrudniamy pracowników z Ukrainy?

Tania i efektywna siła robocza – to marzenie każdego przedsiębiorcy. Pracownicy z Ukrainy spełniają oba te warunki, dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na ich zatrudnienie. Poza tym, rozpoczęcie współpracy z Ukraińcami stało się obecnie znacznie łatwiejsze dla przedsiębiorców, w związku z wprowadzonymi zmianami w prawie oraz powstaniem agencji współpracujących z obcokrajowcami. Jakie więc korzyści wynikają z zatrudnienia pracowników z Ukrainy w swojej firmie i jak wygląda ten proces?

Łatwość w zatrudnieniu pracowników – agencja pracy tymczasowej dla Ukraińców

Tym, co zachęca przedsiębiorców do zatrudnienia pracowników z Ukrainy, jest podobieństwo języków. Dzięki temu pracodawca może z łatwością porozumieć się z pracownikiem, a Ukraińcy łatwiej adaptują się w nowym środowisku. Poza tym rekrutacja pracowników z Ukrainy przebiega obecnie szybko i sprawnie, dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienia. Polskie prawo określa, że Ukraińcy nie muszą posiadać pozwolenia na pracę, jeśli będą przebywać w Polsce przez okres krótszy niż sześć miesięcy. Jedynym wymaganym dokumentem jest wówczas oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia.

Dużym ułatwieniem dla pracodawców jest także fakt, że na rynku funkcjonuje wiele specjalistycznych firm, takich jak agencja pośrednictwa pracy Bydgoszcz, które zatrudniają obcokrajowców. Agencje współpracują z pracownikami z Ukrainy i pomagają im znaleźć odpowiednią ofertę pracy. Istotą tego rodzaju zatrudnienia jest to, że agencja podpisuje umowę z pracownikiem, jako pracodawca, a praca jest wykonywana dla klienta. Z pomocą profesjonalnej firmy każdy pracodawca może, więc bez problemu dotrzeć do potencjalnych pracowników, skontaktować się z nimi i zatrudnić w swojej firmie, nie martwiąc się o formalności. Jednocześnie przedsiębiorca może mieć pewność, że zatrudniani przez niego obcokrajowcy są rzetelni, uczciwi i dobrze wykonają swoją pracę.

Duża efektywność przy niskich kosztach

Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski, planują wyjazd z myślą o zarabianiu pieniędzy. Z tego powodu każdy z nich stara się w pracy i rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Pracownicy z Ukrainy chętnie pracują również w dni wolne i biorą nadgodziny, gdyż widzą w tym szansę dla siebie. Poza tym krąży o nich dobra opinia – są uważani za pracowników solidnych i odpowiedzialnych. Zatrudnienie Ukraińców to także okazja dla pracodawcy na oszczędności, ponieważ pracują oni zazwyczaj za niższą stawkę niż Polacy. Nie jest to jednak nic złego dla pracownika – na terenie Ukrainy zarobiłby on, bowiem o wiele mniej. Właściciele firm produkcyjnych mają też okazję do okresowego zatrudnienia pracowników z Ukrainy, co pozwala na uzyskanie odpowiednio dużej siły roboczej wtedy, gdy jest to konieczne. Współpraca z Ukraińcami jest, więc korzystna dla obu stron, dlatego są oni coraz częściej zatrudniani w polskich przedsiębiorstwach.