Pracodawca
29 sierpnia 2017

Dlaczego warto zatrudniać pracowników ze wschodu

Rynek pracownika – to hasło jest na ustach wszystkich osób zaangażowanych w sytuację na rynku pracy. Co to oznacza? Dla poszukujących pracodawcy – możliwość dyktowania warunków. Dla poszukujących pracownika – konieczność ugięcia się. Gdy brakuje rąk do pracy, coraz więcej firm rozważa zatrudnienie osób ze wschodu. Dlaczego warto kierować oferty do Ukraińców?

Zmiany na polskim rynku pracy

Od pewnego czasu sytuacja na polskim rynku pracy ulega zmianie na korzyść pracowników. Duża emigracja zarobkowa oraz wysokie zapotrzebowanie na specjalistów, szczególnie w branży nowych technologii, sprawiły, że miejsc pracy jest więcej niż chętnych.

Jest to widoczne szczególnie w IT, gdzie walka o specjalistę potrafi być naprawdę zażarta, żeby nie powiedzieć, że bezpardonowa – mówi ekspert z Agencji Pracy FullJob.Inne branże także zaczynają borykać się z problemem rąk do pracy. Pracodawcy zabiegają o pracowników. Sytuacja sprzed kilku lat zupełnie się odwróciła.

Na szczęście pojawiły się nowe możliwości. Otwarcie rynku pracy dla imigrantów z Ukrainy może okazać się zbawienne dla wyludnionego polskiego rynku pracy. Ukraińcy z kolei chętnie sięgają po zatrudnienie w Polsce. Sytuacja geopolityczna i gospodarcza ich ojczyzny jest dramatyczna. Część osób ucieka przed wojną, inne przed ubóstwem. Polski rynek pracy oferuje im wiele nowych możliwości i zarobki znacznie lepsze niż te, które mogliby uzyskać w swoim kraju.

Dlaczego warto zatrudniać osoby ze wschodu?

W obliczu braku Polaków chętnych do pracy lub posiadających wymagane kompetencje pracodawcy zaczynają zwracać się ku zatrudnianiu osób ze wschodu. Co przemawia za tym rozwiązaniem?

Poszerzenie zakresu poszukiwań o osoby, które przybyły do Polski z Ukrainy, daje pracodawcom nowe możliwości. Polscy specjaliści na ogół znaleźli już zatrudnienie – jeśli nie w granicach kraju, to na otwartych rynkach europejskich. Na Ukrainie z kolei nawet osoby z dobrym wykształceniem i dużym doświadczeniem pozostają bez pracy, bo o tę w ich ojczyźnie trudno. Pracodawcy szukający fachowców zwiększają więc swoje szanse na znalezienie dobrego pracownika, jeżeli wezmą pod uwagę nie tylko Polaków.

Zatrudnianie osób ze wschodu jest dobrym pomysłem nie tylko dlatego, że przyspiesza poszukiwania, ale też z uwagi na fakt, że imigranci zarobkowi mają silną motywację do pracy. Często przyjeżdżają do Polski nie tylko po to, aby poszerzyć swoje perspektywy zawodowe, ale też po to, aby wesprzeć rodzinę, która została na Ukrainie. Z tego względu są to solidni pracownicy, którzy doceniają możliwość uczciwego zarobku.

Z uwagi na bliskość kulturową pracownicy ze wschodu szybko się adaptują. Język nie jest barierą – polski i ukraiński są na tyle podobne, że przy odrobinie dobrej woli strony mogą się porozumieć, a przybysze wyjątkowo szybko i chętnie uczą się polskiego, aby korzystać w pełni z możliwości, jakie daje nasz kraj.