Firmowy dystrybutor wody Pracodawca
17 stycznia 2021

Jak dbać o firmowe dystrybutory wody?

Inwestycja w firmowe dystrybutory wody jest świetnym sposobem na zadbanie o dobrostan pracowników. Dodatkowo zapewnienie bezpłatnego źródła wody jest bardziej ekologiczne i ekonomiczne, ponieważ załoga nie musi kupować wody w jednorazowych butelkach, niejednokrotnie kupując ją z znajdujących się na terenie firmy automatów. Dowiedz się, jak dbać o firmowe dystrybutory wody, aby mogły służyć jak najdłużej.

Jak prawidłowo korzystać z dystrybutora na co dzień?

Dystrybutor jest sporym ułatwieniem w codziennej rutynie pracowników, ponieważ w wygodny sposób pomaga dbać o utrzymanie niezbędnego poziomu nawodnienia. Warto jednak zadbać też o  odpowiednie miejsce, w którym będzie stać dystrybutor i o jego prawidłową obsługę. Dlatego przed postawieniem dystrybutora powinno się poinformować pracowników o zasadach korzystania z urządzenia.

Dystrybutor wody powinien stać w zacienionym miejscu, do którego w żadnej porze dnia nie dotrze bezpośrednio światło słoneczne. Oddziaływanie źródeł intensywnego światła może pogorszyć jakość wody znajdującej się w pojemniku oraz odbarwić jego obudowę. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na temperaturę, w jakiej dystrybutor wody będzie znajdować na co dzień. Ważne, aby urządzenie było trzymane z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, czy sprzęty, które w trakcie pracy emitują duże ilości ciepła.

Ważne jest też, aby dystrybutor został ustawiony w sposób stabilny, na równym podłożu. Umieszczanie urządzenia na rozchybotanej powierzchni wiąże się z ryzykiem przewrócenia się dystrybutora, przez co uszkodzeniu może ulec nie tylko jego obudowa, ale i instalacja elektryczna oraz sprzęty znajdujące się w pobliżu.

Dla zachowania sterylności i higieny ważne jest, aby nie dotykać żadnego z elementów dystrybutora, mających bezpośredni kontakt z wodą, rękami lub kubkiem. Bakterie i drobnoustroje mogą dostać się nie tylko do wody następnej osoby korzystającej  z urządzenia, ale i do głównego pojemnika. W ten sposób woda staje się niesterylna i szybciej stracić swoją przydatność do spożycia. Dlatego powinno się regularnie dbać o czystość obudowy dystrybutora, a także kraniku i ociekacza.

Czy dystrybutor wody wymaga regularnego serwisowania i konserwacji?

Każda dobra firma zajmująca się produkcją i dostarczaniem dystrybutorów wody zaleca przeprowadzanie regularnych przeglądów urządzeń. Ten temat postanowił przybliżyć nam przedstawiciel firmy Aqua Service:

Dystrybutory wody znajdujące się na terenie firm i używane przez wiele osób w ciągu dnia, powinny przechodzić przeglądy i sanityzację raz na pół roku. W trakcie przeglądu przeprowadza się sanityzację, którą wykonuje się za pomocą pary wodnej i nietoksycznych środków czystości. Dodatkowo sprawdza się, czy dystrybutor nie posiada żadnych usterek i testuje się go pod kątem ustalenia poziomu jakości jego pracy. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości dokonuje się niezbędnych napraw, wymienia się części i odkamienia, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Dystrybutor wody, który jest poddawany regularnemu czyszczeniu i konserwacji, nie będzie wymagał zbyt częstego oddawania go do serwisu. Zadbany sprzęt zostanie utrzymany w dobrym stanie i będzie mógł służyć pracownikom przez wiele lat.