kobieta włącza klimatyzację Pracodawca
24 października 2020

Jak klimatyzacja biur poprawia koncentrację pracowników?

Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom dogodne warunki pracy. Ważne jest przede wszystkim odpowiednio przygotowane miejsce, pomieszczenie, w którym można skupić się na powierzonych zadaniach. Dlatego też wiele firm decyduje się na montaż klimatyzacji w biurze. Dzięki zapewnieniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu pracownicy mogą pozwolić sobie na pełną koncentracje i dokładność w wykonywaniu poleceń. Przestają przejmować się upałem, przykrymi zapachami lub nieczystym powietrzem. Biuro staje się miejscem sprzyjającym wykonywaniu pracy. Czy warunki w pomieszczeniu mogą decydować o jakości pracy?

Dlaczego klimatyzacja sprzyja efektywności pracy?

Klimatyzator w pomieszczeniu może pełnić różne funkcje. W przypadku biur, w którym przebywa duża ilość pracowników włączenie klimatyzacji zdecydowanie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. W jaki sposób? Nowoczesne klimatyzatory mają funkcję filtracji powietrza. Dzięki temu niwelowane są nieprzyjemne zapachy, pyły, kurze i alergeny. Oczyszczone powietrze korzystnie wpływa na organizm, sprawia, że staje się on mniej zmęczony, a bardziej produktywny.

Utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu (zawierającej się w granicach 20 – 22 stopni Celsjusza) także zapewnia komfort. W czasie upalnego lata, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni, ciężko skupić się na pracy. Klimatyzacja w biurze sprawia, że pracownik przestaje odczuwać dyskomfort związany z gorącem. Nie musi przejmować się tym, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Jego uwaga może być w pełni skierowana na wykonywanie polecenia przełożonego.

Klimatyzacja a ryzyko zachorowania – jaka jest zależność?

Na jakość pracy wpływ ma systematyczność jej wykonywania. Dlatego tak ważna jest obecność pracowników. Czynnikiem utrudniającym systematyczną pracę są choroby. Dzięki zastosowaniu klimatyzacji można zmniejszyć ryzyko chorób, a tym samym absencji pracowników. Oprócz wspomnianego już wcześniej filtrowania powietrza, włączenie klimatyzacji zapobiega powstawaniu wilgoci. Dzięki temu w pomieszczeniu nie powstaje pleśń, która mogłaby niekorzystnie wpłynąć na organizm. Aby jednak klimatyzator spełniał swoje zadanie, musi być w pełni sprawny. Konieczny jest więc przegląd klimatyzatora. Na czym polega?

Jak tłumaczy ekspert z firmy DSTechnik: W zakres przeglądu wchodzą: sprawdzenie czystości filtrów w systemie, sprawdzenie ciśnienia w całym układzie, sprawdzenie szczelności i poprawności działania układu, wykonanie pełnej dezynfekcji i odgrzybiania elementów klimatyzatora.

Czy klimatyzacja sprawdza się tylko w lecie?

Warto zauważyć, że klimatyzacja w biurach to rozwiązanie nie tylko na okres letni. Takie funkcje jak utrzymanie stałej temperatury, filtracja powietrza oraz niwelowanie brzydkich zapachów są potrzebne przez cały rok. Pracownicy w klimatyzowanym pomieszczeniu odczuwają mniejsze zmęczenie, zachowują świeżość i jasność umysłu. Wykonywanie powierzonych zadań staje się więc łatwiejsze i przyjemniejsze.