Praca na wysokości Pracodawca
16 września 2021

Jak zachować bezpieczeństwo pracy na wysokościach?

Każda aktywność zawodowa, podczas której różnica poziomów między stanowiskiem a posadzką wynosi 1 metr lub więcej, to praca na wysokości. Działania tego typu prowadzi się między innymi na konstrukcjach budowlanych, kominach, rusztowaniach, drabinach itd. Niebezpieczeństwo upadku jest całkiem duże, zatem w takich przypadkach szczególnie trzeba dbać o kwestie BHP. O czym warto pamiętać?

Zabezpieczenia asekuracyjne

Według norm i przepisów wszystkie powierzchnie pracy ulokowane powyżej metra od podłoża powinny być wyposażone w odpowiednie balustrady. Konkretnie chodzi o:

  • krawężniki o wysokości minimalnej 15 centymetrów,
  • poręcze ochronne umieszczone na wysokości 1,1 metra wzwyż.

Ponadto, między tymi elementami zawsze musi być umieszczona poprzeczka lub inny element zabezpieczający. Ma on chronić przed wypadnięciem.

Stosowanie akcesoriów i odzieży do prac wysokościowych

Praca na wysokości wymaga również zastosowania odpowiednich środków do ochrony osobistej przed upadkiem. Wykorzystuje się je podczas wykonywania czynności na niezabezpieczonych powierzchniach. Przydają się one także podczas prac na masztach, słupach, konstrukcjach wieżowych itd.

Tego typu produkty warto jednak kupować u sprawdzonego, doświadczonego w branży dostawcy. Dobrym przykładem jest Delta BHP. To renomowana firma, w której można wyposażyć się w artykuły BHP, sprzęt ppoż., oraz wysokogatunkową odzież roboczą.

Wśród środków do ochrony osobistej przed upadkiem znajdują się między innymi:

  • szelki bezpieczeństwa,
  • uprzęże biodrowe,
  • linki bezpieczeństwa,
  • amortyzatory,
  • łączniki,
  • kompletne zestawy zabezpieczające.

Liczy się dobra organizacja pracy i nadzór

Podczas prac wysokościowych szczególnie ważna jest prawidłowa organizacja. Część zasad została zresztą określona w przepisach.

Planując opisywane działania, należy:

Jeśli chodzi o to pierwsze, to warto podkreślić, że chodzi o nadzór ciągły. Jeśli osoba nadzorująca będzie musiała na chwilę oddalić się z miejsca wykonywania prac, to wszelkie działania powinny być tymczasowo wstrzymane. Za nadzór najczęściej odpowiada brygadzista lub inna osoba z uprawnianiami do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.