Zatrudnienie pracownika z Ukrainy Pracodawca
6 lutego 2021

Jak znaleźć rzetelnych pracowników z Ukrainy?

Zmiany na rynku pracy sprawiły, że coraz większa liczba przedsiębiorców zastanawia się nad zatrudnieniem fachowców ze Wschodu. Wielu właścicieli firm deklaruje, że w razie problemów z personelem, w najbliższym czasie planuje zatrudnić pracownika z Ukrainy. Zdarza się, że takie osoby, posiadając identyczne doświadczenie oraz wykształcenie jak Polacy, pracują za zdecydowanie niższe stawki. Dla przedsiębiorcy to plus.

Pracownicy zza wschodniej granicy — jak legalnie zatrudnić osobę z Ukrainy?

Dla przedsiębiorców jednym z największych wyzwań jest zatrudnienie pracowników. Czasem ciężko o osoby kompetentne, a do tego z doświadczeniem. Bardzo często jednak do pracy zgłaszają się kandydaci z sąsiednich państw np. Ukrainy. Proces rekrutacji jest w tym przypadku o tyle trudny, że firma szukająca pracownika na własną rękę nie zawsze ma pewność, czy zatrudniona osoba ma faktyczne umiejętności i pozwolenie na pracę w kraju.

– Samodzielne poszukiwanie pracownika jest bardzo dużym wyzwaniem – szczególnie, jeżeli dotyczy kandydatów zagranicznych. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji pracy. Osoby będące w bazach takich jednostek są wcześniej sprawdzane pod kątem wykształcenia, czy umiejętności. Dzięki temu można liczyć na rzetelnego specjalistę, który dodatkowo może legalnie podjąć zatrudnienie w Polsce – zauważa specjalista z Deman Agencja Pracy.

Dlaczego przy poszukiwaniu pracownika z Ukrainy warto skorzystać z usług agencji pracy?

Poszukiwanie pracownika to dla wielu firm zwyczajna strata czasu. Często rozmową z kandydatami zajmują się osoby, które nie mają pojęcia o stanowisku pracy, tym samym nie wiedzą, o co pytać swojego rozmówcę. Zatrudnienie przypadkowo wybranych specjalistów to dość ryzykowne posunięcie. Może okazać się, że po kilku dniach, czy tygodniach zrezygnują. Wówczas trzeba wznawiać proces rekrutacyjny i zaczynać wszystko od nowa. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest możliwość skorzystania z usług firm specjalizujących się w zakresie wyszukiwania pracowników z Ukrainy.

Przeniesienie spraw rekrutacyjnych na zewnętrzny podmiot sprawia, że kandydat wobec agencji musi spełnić wszelkie warunki formalne i administracyjne. Dopiero po jego sprawdzeniu odsyła się go do pracy w przedsiębiorstwie, które potrzebuje wsparcia.

Innym sposobem na znalezienie pracownika z Ukrainy jest skorzystanie z ofert w Urzędzie Pracy, w którym rejestrują się również obcokrajowcy. Ta forma zajmuje zwykle więcej czasu i nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego też korzysta z niej zdecydowanie mniej firm.

Problemy oraz korzyści wynikające z zatrudniania pracownika z Ukrainy

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy niesie za sobą wiele korzyści. Jednak po drodze można napotkać na kilka trudności. Przedsiębiorcy zatrudniający regularnie pracowników z innych krajów, wśród podstawowych barier wymieniają między innymi:

  • formalności administracyjne,
  • asymilację,
  • krótki czas zatrudnienia,
  • barierę językową.

Profesjonalne agencje mają jednak dość obszerne bazy pracowników. Dzięki czemu dopasowanie właściwego kandydata jest zdecydowanie prostsze.