Pracodawca
9 listopada 2017

W jakich przypadkach pracodawcy korzystają z usług pośrednictwa pracy

Celem usług pośrednictwa pracy jest kojarzenie pracodawców i pracowników przy uwzględnieniu potrzeb oraz możliwości obu stron. Na coraz bardziej wymagającym rynku, gdzie szala przechyla się na stronę pracownika, zatrudniający poszukują profesjonalnego wsparcia. Jedną z jego form są właśnie usługi pośrednictwa pracy. Kiedy warto z nich skorzystać?

Jak znaleźć pracownika na rynku pracownika?

„Rynek pracownika” – to hasło rozbrzmiewa w branży HR, stawiając przed firmami poszukującym pracowników nowe wyzwania. Co ono oznacza?

Na rynku pracownika to osoba zatrudniana dyktuje warunki, a zatrudniająca zabiega o względy tej pierwszej – mówi ekspert z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodzi.Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że mamy zbyt mało specjalistów, a zbyt dużo miejsc do obsadzenia. O najlepszych pracowników trzeba się, mówiąc kolokwialnie, bić.

Nieduża liczba chętnych o odpowiednich kwalifikacjach sprawia, że trzeba podjąć dużo wysiłku, aby dotrzeć do odpowiednich osób i skłonić je do wzięcia udziału w rekrutacji. Obecnie poszukiwanie pracownika pochłania więcej czasu i zasobów niż kiedyś. Coraz więcej firm woli powierzyć rekrutowanie podmiotom, które robią to w sposób profesjonalny i dysponują wiedzą oraz kompetencjami niezbędnymi do skutecznego szukania chętnych do pracy. Zlecając to zewnętrznej firmie, można bez przeszkód prowadzić działalność i nie marnować cennego czasu – szczególnie w okresie niedoborów zasobów ludzkich.

Kiedy usługi pośrednictwa pracy się przydają?

Usługi pośrednictwa pracy nie zawsze i nie w każdym przypadku są konieczne. W jakich sytuacjach lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów?

  • Gdy szukasz osoby o bardzo wąskich i wysokich kwalifikacjach. Specjaliści są w cenie, a oprócz tego najczęściej już mają zatrudnienie. „Zwabienie” ich do siebie jest szczególnie trudne. Niekiedy jedyny sposób to zaproponowanie lepszych warunków, niż mają w obecnym miejscu pracy. W negocjacjach z taką osobą przyda się profesjonalne wsparcie z zewnątrz.
  • Gdy zgłosi się mnóstwo chętnych do pracy. Sytuacja odwrotna – stanowisko jest na tyle atrakcyjne, że dochodzi do klęski urodzaju. Wiele zgłoszeń oznacza czas poświęcany na przejrzenie każdego nadesłanego dokumentu oraz dużo energii włożonej w organizację rozmów. Warto skorzystać z pomocy pośrednika, aby znalazł on osoby, których profil jest maksymalnie zbliżony do naszych potrzeb.

Warto skorzystać nie tylko z usług pośrednictwa, ale też doradztwa, aby w przyszłości móc samodzielnie radzić sobie z problemami rekrutacyjnymi.