paczki-swiateczne Pracodawca
9 grudnia 2016

Paczki świąteczne dla dzieci pracowników. Dlaczego warto pamiętać o najmłodszych?

W okresie mikołajkowo-świątecznym wiele firm decyduje się na zakup paczek dla dzieci swoich pracowników. Paczki te przyjmują najczęściej formę koszy ze słodyczami, niekiedy również zabawek i innych drobnych upominków. Dlaczego warto uczestniczyć w tego typu inicjatywach?

Bo liczy się pamięć

Zwyczaj wręczania okazjonalnych paczek pracowniczych jest silnie zakorzeniony w polskiej tradycji i sięga czasów PRL-u. Dziś to przede wszystkim wyraz wdzięczności za codzienny wysiłek każdej zatrudnionej osoby. Gest ten nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy kieruje się go pod adresem dzieci pracowników. W końcu to one czerpią największą radość z każdego nadchodzącego święta i otrzymanego prezentu.

Drobne dziecięce podarki to gwarancja uśmiechu na twarzach najmłodszych, a także lepszej atmosfery wśród pracowników.

Pracodawca udowadnia, że dba nie tylko o członków zespołu, ale też o ich rodziny. Wpływa to na budowanie silniejszych więzi z firmą, przekłada się na sposób podchodzenia do obowiązków i efektywność pracy poszczególnych osób – komentuje przedstawiciel firmy ADMAG, zajmującej się sezonową realizacją zamówień na zestawy upominkowe dla pracowników, ich dzieci i kontrahentów biznesowych.

Wsparcie socjalne

Część zakładów pracy wręcza paczki dziecięce, w ramach szeroko zakrojonej działalności socjalnej. Pracodawca może przeznaczyć środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) na zakup paczek, uzależniając ich zawartość od sytuacji życiowej i materialnej poszczególnych rodzin. W końcu w każdej firmie znajduje się ktoś, kto potrzebuje specjalnej pomocy. Święta to doskonały okres, aby sobie o tym przypomnieć.

Co niezwykle istotne, pracodawca wręczający podarki z ZFSŚ, może liczyć na zwolnienia od podatku. Zasady dokładnego rozliczania paczek regulują przepisy – m.in. ustawa o ZFŚS, ustawy o PIT i VAT.

Tym samym firma nie ponosi dodatkowych kosztów, ponad te przeznaczone na zakup prezentów. To sytuacja korzystna dla obu stron – pracodawcy i pracownika, który zyskuje cenne wsparcie materialne dla swoich dzieci – podsumowuje ekspert ADMAG.