Pracodawca
19 maja 2017

Praca za granicą – najbardziej poszukiwane zawody

Stabilna praca z godnym wynagrodzeniem to marzenie większości absolwentów szkół wyższych w Polsce. Nie zawsze jednak ta wizja się spełnia, dlatego warto poza macierzystą uczelnią zainwestować w dodatkowe kursy lub szkolenia pozwalające na uzyskanie konkretnej specjalności, której wymagają pracodawcy nie tylko w Polsce. Ciekawe stanowiska pracy można znaleźć również za granicą. Jakie są najbardziej poszukiwane zawody poza Polską? Poniżej krótki przegląd.

Fachowcy nie mogą narzekać

Zarówno w Polsce, jak i za granicą, poszukiwani są wszelkiego rodzaju budowlańcy, elektrycy, ślusarze, operatorzy betoniarek i mechanicy – osoby znające się na swoim fachu. Praca tego typu jest potrzebna praktycznie w każdym kraju, aczkolwiek lepiej od razu poszukać jej poza granicami naszego kraju ze względu na większe zarobki, zwłaszcza w Niemczech lub Austrii. W takim przypadku przydadzą się profesjonalne kursy, a jeżeli ponadto znamy język obcy, będzie nam o wiele łatwiej odnaleźć się w innym państwie – w pracy i w życiu.

Praca w Skandynawii

Przeglądając oferty pracy w Norwegii można natknąć się na ogłoszenia, w których pracodawcy poszukują osób na stanowiska przy wydobyciu i górnictwie. Popularny w tamtych rejonach przemysł naftowy również jest otwarty na nowych pracowników – wystarczy trochę doświadczenia i język angielski dzięki czemu można zarobić w Norwegii sporą sumę pieniędzy. Znajdująca się w sąsiedztwie Szwecja także poszukuje sporej grupy pracowników. Oferty znajdujące się na specjalnej stronie internetowej dotyczą zawodów z różnych dziedzin: księgowości, pedagogiki, gastronomii, inżynierii, farmaceutyki. Ponadto poszukiwane są osoby trudniące się fachem w służbie zdrowia – dentyści, chirurdzy, pediatrzy, psychiatrzy, pielęgniarki, a także specjaliści do obsługi rentgena.

Praca w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Francji

W Wielkiej Brytanii również można zauważyć niedobór pracowników w służbie zdrowia, ponieważ na razie nie odnotowuje się chętnych pielęgniarek, które miałyby zastąpić w ciągu 10 najbliższych lat swoich koleżanek po fachu, które udadzą się na emeryturę, a szacuje się, że jest to wartość ok. 30%. Podobna sytuacja jest w urzędach opieki społecznej, gdzie sprowadzani są coraz częściej pracownicy zza granicy. Wszystkie wakaty są pokłosiem dużej emigracji Brytyjczyków, ale również sporej liczbie osób żyjących na zasiłkach.

Ciekawostką jest fakt, że we Włoszech brakuje osób odpowiedzialnych za produkcję pizzy, natomiast w stolicy Francji liczba taksówkarzy jest proporcjonalnie zbyt mała do liczby mieszkańców. Rośnie przez to przemysł transportowy pozakorporacyjny, w którym kierowcy na własną rękę, również w nocy zarabiają na swój rachunek. Warto jednak dodać, że pozwolenie na prowadzenie taksówek nie wyróżnia się dużym wydatkiem (nieco ponad 100 Euro), ale dużą ilość czasu należy poświęcić na przestudiowanie topografii miasta.

Zainwestuj w specjalistyczne kursy

Nigdy nie wiadomo, w którym kierunku rozwinie się nasza kariera zawodowa. Lepiej jest poświęcić swój cenny czas na zdobycie nowych umiejętności, aby bez przeszkód móc odnaleźć się w takich zawodach, jak: dekarz, murarz, spawacz, glazurnik, cukiernik, kucharz, kelner, fryzjer czy fizjoterapeuta. W wielu krajach potrzebne są również osoby opiekujące się osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, dlatego w naszej ofercie można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju kursów, które mogą okazać się przydatne podczas pracy za granicą – wyjaśnia właściciel Ośrodka Kształcenia Zawodowego Kursal.