Pracownik w rękawicach ochronnych Pracodawca
3 sierpnia 2022

Rodzaje i przeznaczenie rękawic ochronnych

Rękawice ochronne zapewniają bezpieczeństwo w wielu zakładach pracy. Nie każdy model sprawdzi się jednak we wszystkich warunkach. Na rynku można znaleźć produkty podzielone na kategorie, które należy wziąć pod uwagę, wybierając odzież dla swoich pracowników. Dobranie niewłaściwych rękawic może wpłynąć na ich komfort pracy oraz bezpieczeństwo podczas wykonywanych obowiązków.

Do czego potrzebne są rękawice ochronne?

Rękawice ochronne przydają się wszędzie tam, gdzie będą wykonywane niebezpieczne prace. Najczęściej stosuje się je, gdy pracownik jest narażony na:

  • czynniki biologiczne i chemiczne,
  • urazy mechaniczne,
  • wysoką lub niską temperaturę.

Na rynku można znaleźć modele chroniące przed przecięciem ręki piłą mechaniczną, ukłuciem nożycami ręcznymi czy kontaktem z wysoką temperaturą. To sprawia, że rękawice ochronne są stosowane praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym. Mogą także zabezpieczać produkty przed przedostaniem się na nie materiału biologicznego pochodzącego od pracowników czy innymi uszkodzeniami, które wpływają na ich jakość podczas użytkowania.

Jakie rękawice ochronne można kupić?

Podział rękawic ochronnych opiera się na kategoriach. Wyróżnia się trzy z nich, z czego każda oznacza inny stopień zagrożenia. Są to:

  • kategoria I, do której przypisane rękawice mają chronić przed minimalnym ryzykiem, takim jak lekkie uszkodzenie naskórka;
  • kategoria II, do której należą rękawice chroniące przed urazami mechanicznymi oraz niskimi temperaturami;
  • kategoria III, do której wliczają się rękawice zabezpieczające przed poważnymi oraz trwałymi urazami ręki i palców dłoni.

Rękawice zawsze powinno dobierać się, biorąc pod uwagę kategorię oraz ich przeznaczenie. Jeśli wybierze się złą jakość produktu, można narazić swoich pracowników na poważne niebezpieczeństwo i duży uszczerbek na zdrowiu.

Ochronne rękawice powinno kupować się u producentów lub w sklepach z odzieżą roboczą, takich jak Kamex-BHP. Można tam znaleźć największy dostęp do różnych rodzajów odzieży i wybrać specjalne modele rękawiczek – ocieplane albo wzmacniane. Korzystanie z najlepszych produktów na rynku zapewnia dobrą ochronę. Trzeba pamiętać, że obowiązek zapewniania odzieży roboczej zawsze spoczywa na pracodawcy i to on prawnie odpowiada, jeśli pracownikowi stanie się krzywda wynikająca z braku zabezpieczeń. Dlatego zawsze lepiej jest kupić rękawice ochronne wysokiej klasy, dopasowane do warunków, w jakich będą wykorzystywane, żeby uniknąć niebezpieczeństwa i nie narazić się na poważne konsekwencje prawne.