Kurs językowy w biurze Pracodawca
20 kwietnia 2021

Rola i znaczenie języka rosyjskiego w kontaktach biznesowych

Młode pokolenia wyraźnie postawiły na języki zachodnie, przede wszystkim na angielski, jednak ostatnimi czasy niezwykle popularne stały się kursy języka rosyjskiego dla firm. Z czego to właściwie wynika? Jaka jest obecnie rola i znaczenie języka rosyjskiego w kontaktach biznesowych? – Sprawdźmy, dlaczego przedsiębiorcy wysyłają swoich pracowników na kursy języka rosyjskiego i sami chętnie się go uczą.

Język angielski to dziś must have

Zaczniemy od kwestii, której w naszym temacie nie można pominąć – będzie ona wstępem do zagłębienia się w rolę i znaczenie języka rosyjskiego w kontaktach biznesowych. Jak wspomnieliśmy we wstępie, młode pokolenia wyraźnie postawiły na języki zachodnie, bo takie były oczekiwania rynku, a dla Polaków wyjątkowo kusząca była praca w Wielkiej Brytanii, Skandynawii i w Niemczech. Angielski to dziś must have – uczymy się go od szkoły podstawowej, na większości ogłoszeń dotyczących zatrudnienia to pozycja wymagana. Angielski w CV składanym przez Polaka to nic szczególnego. Wyróżnieniem jest znajomość innego języka obcego, szczególnie języka rosyjskiego.

Skąd nagle wzrost zainteresowania kursami języka rosyjskiego?

Jak mówią nam specjaliści z Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego z Warszawy: Pracownicy z językiem rosyjskim są dziś w cenie, bo w pewnym momencie wyraźnie zaczęło ich w Polsce brakować. Trzeba powiedzieć szczerze: był czas, gdy obowiązkowa nauka rosyjskiego Polakom kojarzyła się z nieprzyjemną sytuacją w kraju, a ze współpracą ze wschodem nie wiązaliśmy wielkich nadziei. Sytuacja na świecie zmienia się dynamicznie. Dziś dla Polaka kurs języka rosyjskiego to coś atrakcyjnego, bo pracownicy rosyjskojęzyczni są w cenie, bo jako kraj w biznesie zacieśniamy znów swoje pozytywne więzi z Rosją, Białorusią, Ukrainą, co widać wyraźnie w wiarygodnych statystykach.

Pracownicy z rosyjskim w cenie, przedsiębiorcy znający rosyjski z przywilejem

Z powyższego wynika jednoznacznie, że dla osób prywatnych nauka języka rosyjskiego to inwestycja w ich własną przyszłość. Dla pracodawców kurs języka rosyjskiego dla firmy to generalnie inwestycja w przyszłość firmy. A przedsiębiorca jako osoba znająca język rosyjski ma pewnego rodzaju przywilej. Może prowadzić większość rozmów bez pomocy tłumacza, nie musi zlecać tłumaczenia każdej korespondencji, samodzielnie zapozna się z propozycjami kontrahentów przedstawionymi w języku rosyjskim itd. Kursy języka rosyjskiego w biznesie nie bez powodu są dziś w Polsce wyjątkowo cenione – i dotyczy to firm z przeróżnych branż, nie tylko turystyki i handlu.