imprezy integracyjne Pracodawca
9 grudnia 2016

Skuteczne sposoby zintegrowania zespołu

Imprezy integracyjne dla pracowników są przez wiele firm nadal niedoceniane. Choć z pozoru mogą się wydawać zbędnym wydatkiem, to praktyka pokazuje, że przynoszą długofalowe korzyści – tak dla samych pracowników, jak i dla firmy. Jednak aby taka integracja była skuteczna, musi być dobrze przeprowadzona. Jakie są najskuteczniejsze sposoby integrowania zespołu?

Korzyści

W każdej nowoczesnej firmie – niezależnie od tego, czy funkcjonuje jako jeden duży zespół, czy jest podzielona na działy – zintegrowanie pracowników zupełnie zmienia sposób ich pracy i nastawienie. Zupełnie inaczej się pracuje, wiedząc, że można liczyć na kolegę siedzącego obok, oraz że cele osiąga się jedynie wspólnym wysiłkiem oraz wykorzystywaniem mocnych i słabych punktów każdego pracownika, a nie wykonywanymi na ślepo i po omacku zadaniami. Do tego jest jednak potrzebne nauczenie się funkcjonowania w zespole, co bez integracji przychodzi po długim czasie i żmudnych staraniach. Działanie imprez integracyjnych można porównać do gleby, na której rosną kwiaty – możemy ją zostawić samą sobie i czekać, aż kwiaty wyrosną same. Możemy też taką glebę podlać i użyźnić – a potem patrzeć, jak zasadzone kwiaty wyrastają szybciej i mocniej, a po zakwitnięciu są o wiele większe i bardziej okazałe, niż gdyby rosły na glebie zostawionej bez naszej opieki.

Sposoby

Sposobów na integrację jest oczywiście mnóstwo. Wybór tego najlepszego, najbardziej skutecznego zależy od upodobań pracowników, ich wieku, jak również od rodzaju wykonywanej pracy. Jedno jest pewne – sprawdzonym sposobem na integrację jest sport; ma on w sobie i elementy zdrowej rywalizacji, i dobry wpływ na zdrowie oraz pracę mózgu, i element pracy w zespole – co działa najlepiej, gdy drużynami będą poszczególne działy firmy. Pamiętajmy jednak, że praca zespołowa na wyjeździe sportowym nie ma być przedłużeniem tego, co dzieje się w biurze, a kompletnym oderwaniem i zmianą rzeczywistości. Pozwoli to na „zresetowanie się” pracowników i poznanie się w warunkach innych niż praca. Sport ma też to do siebie, że może go wykonywać każdy – obojętnie, czy jest to piłka nożna, golf czy park linowy.

Organizacja

Czy integrację pracowników zorganizować samemu, czy oddać to komuś? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie integracji innemu organizatorowi. Istotą imprezy integracyjnej jest absolutna zmiana środowiska, w którym znajdują się pracownicy – jeśli więc ich przełożony będzie sam im organizował integrację, to będzie to wyglądało, jakby firma próbowała układać życie prywatne pracowników, a tego trzeba za wszelką cenę uniknąć. Wtedy szef staje się takim samym członkiem drużyny sportowej jak pracownik najniższego szczebla. Warto więc poszukać miejsc i organizatorów, takich jak np. Hotel Remes, którzy mają własną infrastrukturę i możliwości nie tylko zorganizowania, ale również poprowadzenia takich spotkań. Wtedy odpoczną nie tylko pracownicy, ale i ich szefowie.