Pracodawca
14 marca 2018

W jaki sposób przygotować się do psychotestów?

Coraz częściej jednym z etapów rekrutacji na nowe stanowisko pracy są badania psychologiczne. Chociaż do tej pory psychotesty kojarzyły się z wyspecjalizowanymi zawodami, takimi jak kierowca czy operator maszyn budowlanych, dzisiaj stanowią one coraz bardziej popularny element rozmów rekrutacyjnych na stanowiska menadżerskie. Czym można skutecznie przygotować się do badań psychologicznych?

Przed testami psychologicznymi

Na kompleksowe badania psychologiczne w procesie rekrutacyjnym może składać się szereg różnych wyzwań. Mogą to być zarówno rozmowy z wykwalifikowanym psychologiem, udział w zaaranżowanych scenkach, a także wykonanie zadań w określonych warunkach. Wszystko po to, by sprawdzić reakcje kandydata na stres i presję czasu, a także zweryfikować jego sprawność psychomotoryczną w różnych sytuacjach. W związku z tym, aby wypaść dobrze na psychotestach, podstawowym warunkiem jest zrelaksowanie się i zadbanie o swoją kondycję psychofizyczną. W tym celu powinno się przede wszystkim unikać spożywania alkoholu oraz innych używek co najmniej na dobę przed badaniem. Substancje te zaburzają bowiem koncentrację, opóźniają refleks i znacznie pogarszają sprawność psychomotoryczną. Poza tym warto się również dobrze wyspać przed badaniem. Zmęczenie opóźnia bowiem reakcje, co może odbyć się na wyniku testu. Na badanie warto również przeznaczyć odpowiednio dużo czasu, aby nie spieszyć się i maksymalnie skoncentrować uwagę na pytaniach i zadaniach. Wszystko to pomoże kandydatowi pokonać stres i wykorzystać maksimum swych umiejętności.

Co jeszcze warto wiedzieć?

O czym jeszcze warto pamiętać przygotowując się do badań psychologicznych? Na to pytanie odpowiada ekspert ze Studia Badań psychologicznych i psychoterapii Auto-Sugestia w Gliwicach:

W trakcie psychotestów należy wszelkie zadania wykonywać rzetelnie i szczerze odpowiadać na pytania. Jest to szczególnie ważne w przypadku testów osobowości, gdzie wszelkie manipulowanie odpowiedziami podyktowane chęcią kreowania lepszego wizerunku kandydata może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Ważne jest całkowite skupienie się na rozwiązywanych zadaniach, w czym pomoże spokojne podejście do tematu, bez nerwów i presji. Pokonanie stresu przed psychotestami może być jednak trudne, dlatego zawczasu warto zastanowić się nad uczestnictwem w spotkaniach z psychologiem. Ponadto na badanie psychologiczne należy przyjść w pełni przygotowanym, z potrzebnymi dokumentami, np. dowodem osobistym i prawem jazdy, a także niezbędnymi rzeczami, takimi jak okulary korekcyjne czy szkła kontaktowe.

Tak przygotowany, spokojny i zrelaksowany kandydat z pewnością poradzi sobie z testami psychologicznymi.