Mycie okien Pracodawca
16 grudnia 2020

Zasady bezpieczeństwa przy myciu okien

Czyste okna zapewniają dobrą widoczność zarówno w budynku mieszkalnym, jak i w biurowcu. Dlatego też, systematyczna dbałość o ich estetyczny wygląd jest bardzo istotna. Powszechnie przyjęło się, że okna umyte są przed każdymi świętami, jednak o ich czystość powinno się dbać znacznie częściej. Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, warto skorzystać z pomocy firm sprzątających.

Mycie szyb na wysokościach

Większość firm sprzątających oferuje mycie okien z dwóch stron. Ich pielęgnacja od zewnątrz często wymaga pracy na dużych wysokościach. Aby móc wykonać ją efektywnie, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim pracownicy muszą posługiwać się sprawnym i stabilnym sprzętem. Najważniejsze w tym przypadku jest jego użytkowanie zgodnie z zasadami BHP. Firmy sprzątające, takie jak Prefekt Anna mogą wykonywać pracę na dużych wysokościach, ponieważ wyposażone są w odpowiednie podnośniki i zabezpieczenia. Poza tym, wykwalifikowana kadra pracownicza jest uprzednio szkolona pod względem użytkowania danego sprzętu.

Aby pracownik mógł zostać dopuszczony do mycia okien na wysokości, powinien spełnić wszystkie z poniższych warunków:

  • przeszkolenie pod względem obsługi sprzętu,
  • aktualne badania lekarskie stwierdzające gotowość do pracy na wysokości,
  • ubranie ochronne,
  • wyposażenie w sprzęt ochronny, na przykład okulary i rękawice.

Mycie okien na wysokości jest niezwykle ryzykowny zajęciem. Dlatego też, nie może się ono odbywać bez odpowiednich zezwoleń udzielonych, między innymi przez szefa firmy lub administratora budynku.

Co mówią przepisy BHP?

Znajomość przepisów BHP bywa kluczowa podczas mycia okien zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony budynku. Nie przestrzeganie pewnych zasad może powodować ryzyko wystąpienia wielu wypadków. Sprawdzenie, czy wszystko odbywa się zgodnie z nimi, należy do pracodawcy. Zanim oddeleguje on pracownika do wykonania zadania, powinien sprawdzić, czy nie istnieją mu temu żadne przeciwwskazania. Dlatego też tak istotne jest posiadanie zezwoleń i badań lekarskich potwierdzających zdolność do konkretnej pracy.

Pracodawca zobowiązany jest także do zapewnienia osobom odpowiedzialnym za pracę na wysokościach sprawdzonego sprzętu, do którego należą drabiny, podnośniki, rusztowania, kaski, odzież ochronna, okulary czy rękawice. Jego obowiązkiem jest również wyposażenie pracownika w potrzebne do sprzątania chemikalia i środki czystości. Każdy sprzęt wykorzystywany w pracach na wysokości musi być sprawny technicznie, mieć odpowiednie atesty oraz być poddawany regularnym kontrolom.