6 problemów przyszłego przedsiębiorcy Przedsiębiorca
28 września 2018

6 problemów przyszłego przedsiębiorcy

Przyszłych przedsiębiorców czekają nie tylko sukcesy. Zdobywając renomę na rynku, trzeba zmierzyć się z szeregiem kłopotów, które warto jak najszybciej rozwiązań. Poznaj problemy, z jakimi mogą spotkać się początkujący przedsiębiorcy. Dowiedz się, o czym warto pomyśleć jeszcze przed założeniem firmy i jak pokonać różne trudności. Sprawdź gotowe wskazówki.

1. Czy masz pomysł na biznes?

 

Wyjście z inicjatywą to decydujący krok w podjęciu decyzji o założeniu własnej firmy. Innowacyjna i przemyślana koncepcja zadecyduje, czy biznes okaże się strzałem w dziesiątkę. W tym celu warto poszukać niszy na rynku i pod tym kątem stworzyć wizję swojego przyszłego sukcesu. Zanim wystartujesz z ofertą, zastanów się, gdzie firma będzie funkcjonować, do kogo kierujesz swoje usługi, jakim kapitałem dysponujesz, czym możesz się wyróżnić na tle konkurencji itd. Kluczowe jest, czym możesz zaskoczyć przyszłych klientów i jak dopasować się do ich potrzeb lepiej niż inni. Jeśli nadal poszukujesz, zapoznaj się z propozycjami pomysłów biznesowych.

2. Jakie są szanse na sukces?

Pomysł gotowy, czas na obiektywną ocenę, czy stworzona koncepcja ma szansę na realizację i powodzenie. Zderzenie z rynkiem może rozczarować, a wymyślona oferta nie trafić w oczekiwania klientów, np. z powodów finansowych. W tym celu trzeba przeanalizować nasze słabe i mocne strony, a także wziąć pod uwagę czynniki ryzyka i skrupulatnie przygotować dobry biznesplan firmy. W dokumencie opisujemy cel firmy oraz sposoby jego realizacji. Takie informacje pozwolą zminimalizować ryzyko i wspomóc przyszły rozwój firmy. Dodatkowym wsparciem jest przygotowanie analizy SWOT, której podstawą są czynniki wewnętrzne (silne i słabe strony firmy) oraz zewnętrzne (szanse i zagrożenia). Dowiedz się, jak napisać biznesplan.

3. Jak uzyskać dofinansowanie?

 

Wiele osób nie myśli nawet o założeniu firmy z powodu braku środków finansowych. Jednak jest na to rozwiązanie – w postaci dofinansowania lub dotacji. O pieniądze na start można ubiegać się w urzędzie pracy, złożyć dokumenty o dotacje z Unii Europejskiej lub wybrać się po pożyczkę do banku. Masz środki na założenie, ale co dalej? Możesz skorzystać z dofinansowania na rozwój firmy, w tym na wdrożenie nowych pomysłów, promocję oferty czy szkolenia pracowników. Przeczytaj, jakie mogą być źródła dofinansowania działalności.

4. Jaką formę prawną działalności wybrać?

 

Kolejna ważna kwestia, którą muszą przemyśleć przyszli przedsiębiorcy, to wybór formy prawnej działalności. W zależności od różnych czynników, między innymi tego, czy będziesz prowadzić firmę samodzielnie czy ze wspólnikiem, zależy, na jaki rodzaj spółki się zdecydować. Zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak spółki prawa cywilnego i handlowego mają swoje wady i zalety. Dowiedz się więcej o formach prawnych działalności.

5. Jak zarejestrować firmę?

 

Rejestracja firmy to kolejny krok, który nie daje spokoju przyszłym przedsiębiorcom, którzy obawiają się czasochłonnego załatwiania formalności. Nie wszyscy wiedzą, że firmę można zarejestrować nie tylko w urzędzie, ale także przez internet, a cały proces jest szybki i bezproblemowy. Dowiedz się, jak wygląda rejestracja firmy krok po kroku i o czym nie możesz zapomnieć.

6. Jakie są obowiązki podatnika?

 

Wśród problemów, które dotyczą przedsiębiorców, warto wymienić te związane z podatkami. Zawiłe przepisy mogą sprawić trudności, dlatego już na początku koniecznie zapoznaj się z prawami i obowiązkami, jakie dotyczą przedsiębiorców. Musisz wiedzieć m.in., czym różni się podatek dochodowy od osób prawnych od podatku od osób fizycznych, czym jest ryczałt i karta podatkowa, kto musi płacić VAT itd. Przeczytaj o formach opodatkowania.

Skorzystaj z porad dla firm

Na przyszłych i obecnych przedsiębiorców czekają zarówno sukcesy, jak i problemy, które trzeba rozwiązać. By uniknąć kłopotów, warto skorzystaj z wiedzy dostępnej w sekcji Firma w serwisie BiznesFinder. Znajdują się tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez przedsiębiorców. Skorzystaj z cennych porad i rozkręć swój biznes z BiznesFinder.