Przedsiębiorca
13 maja 2019

Agregaty wody lodowej

Agregaty wody lodowej znalazły bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach. Wbrew pozorom nie służą one tylko i wyłącznie, jako nowoczesne systemy klimatyzujące ośrodków przemysłowych. Często tego typu innowacyjne maszyny, są częścią zakładów recyklingowych tworzyw sztucznych, które wyposażone, są w takie urządzenia, jak: młyny do plastiku, maszyny do przetwarzania PET, linie do recyklingu PP, rozdrabniacze do tworzyw sztucznych, wanny myjące i flotacyjne, kruszarki do plastiku i shreddery, czy wytłaczarki. 

Czym jest instalacja wody lodowej?

Agregaty wody lodowej służą przede wszystkim do odprowadzania ciepła z cieczy  w procesie chłodzenia maszyn przemysłowych, czy też systemów klimatyzacyjnych. Warto przy tym wiedzieć dzisiaj tego typu maszyny wykorzystuje się głównie tam, gdzie należy utrzymać precyzyjne wskaźniki danych procesów technologicznych, które wymagają konkretnych parametrów powietrza.

Jeśli chodzi o samą instalację wody lodowej, warto wiedzieć, że składa się ona najczęściej z samego agregatu zwanego inaczej chilerem, a także z wewnętrznych odbiorników chłodu, które połączone są siecią hydrauliczną. Takie rozwiązanie jest dzisiaj przede wszystkim przemysłową alternatywą dla systemów opartych o droższy czynnik chłodniczy, którym jest freon –  w agregatach wody lodowej, jest nim po prostu schładzana do bardzo niskich temperatur woda!

Warto wiedzieć: Agregaty wody lodowej wyposażone w pompę ciepła, znacznie mogą obniżyć koszty eksploatacyjne przy systemach klimatyzacyjnych!

Zastosowanie agregatów wody lodowej

Agregaty wody lodowej, wykorzystywane są głównie w budynkach wielkopowierzchniowych, w ośrodkach przemysłowych i badawczych, a także medycznych. Często wykorzystuje się je w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i energetycznym, a także w procesach wytwarzania papieru, czy też cementu. Agregaty wody lodowej są również popularnie użytkowane w odlewniach środków chemicznych, a także w zakładach recyklingowych tworzyw sztucznych, do przebiegu wtrysku oraz rozdmuchu materiałów.

Agregaty wody lodowej dla przemysłu tworzyw sztucznych

Przykładem agregatów wody lodowej, dedykowanych dla przemysłu tworzyw sztucznych, są te, które dystrybuuje firma POL-SERVICE. Mowa o urządzeniach marki VIKK, o mocy chłodniczej od 13,4 do 18 kW. Istotne przy tym jest to, że agregaty tegoż producenta są łatwo przystosowywane do różnych, indywidualnych potrzeb. Jeśli chodzi o dostępność modeli, należy wyróżnić:

  • serię FM 35-130 kW  – tylko chłodzenie,
  • serię FM 35-130 kW  – tylko funkcja grzania,
  • serię  FM 35-130 kW – praca cały rok.

Urządzanie mogą być zaś wyposażone w pompę wody, zbiornik buforowy, filtr, elastyczne złącze, amortyzatory podstawy agregatu. O szczegóły pytaj dystrybutora POL-SERVICE.