audyt-zewnetrzny Przedsiębiorca
19 października 2016

Audyt zewnętrzny jako sposób na rozwój finansów firmy

Usługi księgowe to bardzo często poszukiwany rodzaj pomocy świadczonej przez firmy finansowe. Jednym z punktów oferty są usługi audytorskie, realizowane przez doświadczonych pracowników. Ich zadaniem jest sporządzenie rzetelnej opinii, która będzie miała wpływ na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Rodzajem audytu jest audyt zewnętrzny.

Co to jest audyt zewnętrzny?

Audyt zewnętrzny to badanie przeprowadzane w celu stwierdzenia stanu finansowego danej placówki oraz efektywności realizowanych kontroli wewnętrznych – tłumaczy nasz ekspert z firmy Rewit Południe.

Musi być wykonywane przez niezależnych audytorów, czyli osoby zewnętrzne, nie pochodzące z danej jednostki. Audyt zewnętrzny skupia się na tym, co było odnotowane w zapisach , w przeciwieństwie do audytu wewnętrznego. Koncentruje się na zapisach oraz na dowodach i to właśnie poprzez ich analizę osoby przeprowadzające audyt mogą wyciągać wnioski. Na początek gromadzą materiały a potem przeprowadzają dogłębną analizę. Audyt zewnętrzny dzieli się na audyt drugiej oraz trzeciej strony i jest wykonywany w konkretnych segmentach przedsiębiorstwa. Nie przeprowadza się go często, ale kiedy jest już realizowany, musi być wykonany rzetelnie i z zachowaniem obiektywizmu.

Audyt zewnętrzny a rozwój finansów przedsiębiorstwa

Audyt zewnętrzny służy poprawie funkcjonowania sektora finansów.

Dzięki dokładnie przeprowadzonemu audytowi można przygotować rzetelne sprawozdanie. Wybierając firmę, która zajmie się audytem w naszym przedsiębiorstwie, należy zdecydować się na profesjonalistów, którzy oferują także fachowe doradztwo i indywidualne podejście do każdego zlecenia – dodaje nasz ekspert z firmy Rewit Południe.

Tylko wtedy audyt faktycznie będzie miał wpływ na poprawę finansów i efektywność prowadzonych przez daną jednostkę działań.