Automaty zakupowe Przedsiębiorca
6 marca 2021

Automat jako sklep samoobsługowy

Świat technologii rozwija się coraz bardziej. Kiedyś, aby kupić przekąskę na dworcu trzeba było stać w długiej kolejce, co czasem mogło skutkować spóźnieniem się na pociąg. Teraz wystarczy podejść do automatu, wybrać odpowiednią pozycję, zapłacić i można udać się w podróż z ulubionym produktem spożywczym. Bardzo wygodne są też automaty z kawą czy herbatą, które z powodzeniem zastępują kawiarnie.

Jakie produkty można kupić w automatach?

Firmy produkują coraz nowocześniejsze automaty. Są one doskonałym wyborem dla wielu branż, które chcą, aby ich produkty były dostępne dla klienta w szybki i łatwy sposób. Coraz częściej można zauważyć, że za pomocą maszyn można kupić nietypowe rzeczy oraz takie, które są bardzo delikatne i wymagają ostrożnego wydania klientowi.

Ponadto automaty samosprzedające oferują sprzedaż artykułów, na które jest w danym momencie popyt. Przykładowo: w ostatnim czasie pojawiło się wiele maseczkomatów, dzięki którym ludzie mogą czuć się bezpieczniej podczas pandemii koronawirusa. Służą one do dystrybucji środków dezynfekujących, rękawiczek oraz maseczek ochronnych.

Jednak najczęściej można spotkać automaty, w których klient może kupić szybko zrobioną kawę czy herbatę lub różnego rodzaju artykuły spożywcze. Kiedyś był ich mniejszy wybór, natomiast teraz maszyny oferują naprawdę różnorodne produkty, nawet takie jak jajka, owoce czy warzywa.

Zalety automatu jako sklepu samoobsługowego

Pojedyncze automaty z różnymi produktami można spotkać wszędzie, natomiast od niedawna popularne sieci handlowe zaczęły otwierać sklepy, w których sprzedaż odbywa się całkiem bezobsługowo. W takim punkcie nie ma sprzedawców ani kasjerów i najczęściej jest on otwarty 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, także w każdą niedzielę. Wszystkie oferowane towary znajdują się w maszynach i nie są dostępne dla klienta przed zakupem. W razie jakichkolwiek pytań można skontaktować się z obsługą przez telefon.

Taka forma zakupów z pewnością dość mocno redukuje koszty prowadzenia sklepu z różnymi artykułami, gdyż właściciel nie musi zatrudniać wielu pracowników. Ponadto dla samego klienta produkty są dostępne o każdej porze dnia i nocy, także w niedziele niehandlowe, co stanowi dużą zaletę. – mówi pracownik firmy Vendim, która jest producentem i dystrybutorem nowoczesnych automatów sklepowych. Ta forma sprzedaży pozwala uniknąć kontaktu z innymi osobami podczas zakupów oraz stania w kolejkach, co w dobie koronawirusa jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Z automatów korzystają najczęściej ludzie młodzi, którzy są zainteresowani nowoczesnymi technologiami. Starsi konsumenci często mają obawy, że nie będą umieli obsłużyć urządzeń, a brak pomocy ze strony sprzedawcy, którego w tego typu sklepie nie ma, budzi jeszcze większy strach. Często też automatyczny sklep samoobsługowy nie oferuje tak wielu produktów, jak ten tradycyjny. Jednak coraz większa powszechność takich rozwiązań sprawia, że do korzystania z nich przekonuje się coraz większa grupa klientów.

Sklepy samoobsługowe, w których znajdują się automaty nie są jeszcze aż tak popularne jak poza granicami naszego państwa, gdzie mają wielu zwolenników. Być może jednak już niebawem w naszym kraju pojawi się ich więcej.