Turbosprężarka Przedsiębiorca
28 lutego 2018

Awaria turbosprężarki – regeneracja czy nowa część?

Nadmierne ilości czarnego lub białego dymu, znaczny spadek mocy czy niepokojące gwizdy dochodzące z okolic turbosprężarki. To właśnie najczęstsze objawy awarii tego podzespołu występującego zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych. W przypadku uszkodzenia pojawia się dylemat – regeneracja czy wymiana na nową część? Czy oba rozwiązania są bezpieczne?

Bolesna diagnoza

Problemy związane z samochodem, którym np. codziennie udajemy się do pracy, to spore utrapienie. Nieodłącznie wiążą się również z kosztami, które nawarstwiają się w przypadku dużych napraw. Uszkodzona turbosprężarka nie należy do najtańszych usterek, dlatego warto jest przemyśleć jej regenerację. Kiedy silnik naszego auta jest wyposażony w taki właśnie komponent, powinniśmy zainteresować się nietuzinkowym zachowaniem samochodu, np. sporym spadkiem mocy. Ograniczone przyspieszenie to jeden z najczęstszych objawów uszkodzeń turbosprężarki, któremu nierzadko towarzyszy pojawienie się kłębów dymu wychodzących z rury wydechowej. Nieprawidłową pracę turbosprężarki łatwo również usłyszeć – przy określonym przez producenta zakresie obrotów na minutę wydobywa z siebie charakterystyczny gwizd, przypominający nieco wzajemne tarcie metalowych elementów. Warto sprawdzić również poziom oleju, bowiem przy zauważalnych jego ubytkach również możemy spodziewać się kłopotów z turbosprężarką. Jakiekolwiek awarie związane właśnie z tym podzespołem mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń całego silnika. W dużym stopniu może to ograniczyć jego pracę, dlatego należy niezwłocznie dokonać stosownych napraw. Najlepsze zakłady prowadzące działalność właśnie w tej branży, do których grona należy m.in. firma Barpol, posiadają w ofercie – oprócz nowych części – możliwość regeneracji turbosprężarek. Czy taka usługa jest bezpieczna i co konkretnie oznacza?

Opłacalna regeneracja

Okazuje się, że proces naprawy turbosprężarki jest niezwykle skomplikowany, wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego, umiejętności i wiedzy z tego zakresu. Z tego powodu musi zostać wykonany przez profesjonalistów i choć wydaje się to usługą niezwykle kosztowną, to cena nie przekracza kosztów kupna i zamontowania nowej turbosprężarki. Jej regeneracja jest zatem opłacalna, ale czy naprawiony komponent jest nadal tak samo trwały, jak przed awarią? Okazuje się, że tak, ponieważ usługa przeprowadzona przez fachowca obejmuje rozebranie turbosprężarki, jej dokładne wyczyszczenie, ewentualną wymianę uszkodzonych części i ponowne złożenie. Cały ten czasochłonny proces powoduje, że produkt jest przywracany praktycznie do stanu fabrycznego. Jeśli problemy nie ustępują, należy wymienić komponent na nowy. Regeneracja turbosprężarek jest jednak najczęściej skuteczna i eliminuje wszelkie nieprawidłowości związane z jej pracą. Wybierając tę metodę, zamiast kupna nowej części, jesteśmy w stanie nie obciążać nadzwyczajnie naszego portfela, mając gwarancję na poprawnie i fachowo wykonaną usługę. Dzięki temu w przypadku kłopotów z turbosprężarką warto przemyśleć jej regenerację w profesjonalnym zakładzie.