awaria-maszyn-budowlanych Przedsiębiorca
12 czerwca 2018

Awarie maszyn budowlanych. Co psuje się najczęściej?

Nowoczesne maszyny budowlane to zaawansowane technologicznie sprzęty, które dają nam naprawdę wiele możliwości. Dzięki ich wykorzystaniu prace przebiegają znacznie szybciej i sprawniej. Nie ma rzeczy niezniszczalnych, części z czasem się zużywają, dlatego awarie maszyn budowlanych również są nieuniknione. Dlaczego maszyny budowlane się psują i co psuje się najczęściej? Omówimy temat na przykładzie koparek gąsienicowych.

Dlaczego zdarzają nam się awarie maszyn budowlanych?

Statystyki mówią, że co trzecia awaria maszyn budowlanych zdarza się przez błąd użytkownika. Operator maszyny budowlanej powinien przejść specjalistyczne kursy, które pozwolą mu dokładnie zapoznać się z tym, jak działa dany sprzęt. Nie warto na takich szkoleniach oszczędzać, a zatrudnianie pracowników wykwalifikowanych naprawdę się opłaca. Kolejna przyczyna awarii maszyn budowlanych to po prostu wiek maszyny. Części się zużywają, niszczeją, przestają spełniać swoje funkcje. Bardzo ważne są przeglądy maszyn budowlanych – na nich również oszczędzać nie warto. Powodem wielu awarii jest także zanieczyszczenie płynu hydraulicznego. W czasie eksploatacji sprzętu, do układu hydraulicznego dostaje się woda, gazy, a także często cząstki stałe, a to przyspiesza proces starzenia się płynu. Pompa hydrauliczna staje się mniej wydajna, pojawiają się skoki ciśnienia i zaczynamy słyszeć charakterystyczne grzechotanie.

Najczęstsze awarie w koparkach

Koparki to ciężkie maszyny budowlane, które przeznaczone są do wykonywania różnych robót ziemnych. Są to urządzenia skomplikowane, które składają się z setek, a nawet tysięcy części.

W koparkach najczęściej dochodzi do awarii mechanizmu gąsienicowego – mówi nam przedstawiciel firmy XCMGEUROPA z Warszawy. – Awarie wynikają przede wszystkim z przyczyn eksploatacyjnych.

W koparkach, jak i w innych maszynach budowlanych, dochodzi także do awarii silników. Uszkodzeniu mogą ulegać tłoki, zdarzają się pęknięcia pierścieni tłokowych, może też dojść do zatarcia łożyska. Podobnie jak w silnikach samochodów, zdarzają się wycieki oleju i płynów chłodniczych. Często dochodzi do awarii układu chłodzenia – zapominamy o regularnym sprawdzaniu zużycia jego poszczególnych elementów, na przykład pompy wody czy wentylatora. Awariom w maszynach budowlanych może ulegać również układ elektryczny, szczególnie zimą. Niskie temperatury i wilgoć mają na instalacje elektryczne niekorzystny wpływ.

O maszynę budowlaną trzeba dbać, podobnie jak o nasze auto osobowe. Dokonujmy regularnych przeglądów i serwisujmy nasze maszyny budowlane wyłącznie w autoryzowanych serwisach.