Przedsiębiorca
5 listopada 2018

AWIDA – kopalnia piasku z Bystrzycy

Piasek jest najczęściej występującą skałą osadową. Jego złoża znajdują się na terenie całej Polski. Wydobywa się go metodą odkrywkową w kopalniach oraz podczas pogłębiania rzek, jezior i mórz. Piasek jest podstawowym składnikiem betonu, tynków i zapraw murarskich, dlatego ma bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Wydobywaniem piasku zajmuje się m.in. kopalnia AWIDA z Bystrzycy. Przyjrzyjmy się bliżej jej ofercie.

O firmie AWIDA z Bystrzycy

AWIDA to kopalnia piasku, która swoją siedzibę ma w Bystrzycy pod Oławą w województwie dolnośląskim. Firma powstała w 1990 roku. Piasek wydobywany w tej kopalni jest szeroko wykorzystywany w wielu branżach, m.in. w budownictwie, drogownictwie, pracach brukarskich, a także do prac wykończeniowych, jak również podczas wykonywania nasypów.

Oferta kopalni piasku AWIDA

W kopalni piasku AWIDA w Bystrzycy można zaopatrzyć się w takie produkty, jak żwir płukany, pospółka kopana, tłuczeń, piasek kopany, piasek płukany, a także mieszanki granitowe 0-31 i 0-63. Na życzenie klienta firma zapewnia załadunek, transport pod wyznaczony adres i rozładunek zakupionego u niej kruszywa. Kopalnia AWIDA sprzedaż kruszyw prowadzi od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 oraz w soboty od 7.00 do 12.00.

Zastosowanie piasku w branży budowlanej

Piasek wykorzystuje się na niemal wszystkich etapach każdej budowy. Do poszczególnych prac wykorzystuje się różnego rodzaju piasek. Podstawą jest piasek płukany, który charakteryzuje się dużą zawartością krzemionki. Na jego bazie tworzy się wysokiej jakości betony oraz zaprawy murarskie. Kolejnym często wykorzystywanym rodzajem piasku jest pospółka piaskowo-żwirowa. Wykorzystuje się ją przeważnie do wykonania warstw filtracyjnych przy budowie dróg oraz oczyszczalni ścieków, dobrze sprawdza się również jako podłoże pod obiekty budowlane. Na budowie korzysta się także z białego piasku kwarcowego. Jest to bardzo drobne kruszywo, dzięki czemu idealnie nadaje się do wykonywania gładzi. Natomiast do tworzenia tynków wewnętrznych i zewnętrznych piasek dobiera się wedle preferencji klienta, który może sam zdecydować, czy chce mieć w swoim domu tynki gładkie, czy o chropowatej strukturze.

Dobór piasku wykorzystywanego w pracach budowlanych powinien być dobrze przemyślany. Właściwości poszczególnych rodzajów piasku, takie jak plastyczność, podatność na rozwarstwianie się, urabialność czy zawartość powietrza, będą miały wpływ na późniejszą jakość i wytrzymałość budynku.