alergia Przedsiębiorca
23 listopada 2017

Badania alergologiczne – jakie i gdzie je wykonać?

Coraz więcej osób cierpi na alergie. Jest to tak popularna dolegliwość, że w Polsce każdego roku otwieranych jest wiele nowych gabinetów alergologicznych. Warto pamiętać, że nie musisz się męczyć – z alergią można skutecznie walczyć! Trzeba jednak wiedzieć, jakie objawy skutkują, jakim typem alergii. Sprawdzisz to tylko poprzez testy alergologiczne w specjalistycznych gabinetach!

Gabinety alergologiczne

Nie czekaj na alergologa w kolejkach publicznych przychodni. Zgłoś się do specjalistów z gabinetów alergologicznych takich jak Kantecka Małgorzata lek. med. alergolog. Gabinet alergologiczny dla dzieci i dorosłych z Warszawy. Warto pamiętać, że alergie mogą być związane z uczuleniem na pokarm, bądź te związane z pyłkami – objawy mogą pojawić się nagle, np.: kaszel, wysypka, zaczerwienienia skóry, wymioty, puchnięcie twarzy i szyi. Najlepsi alergolodzy zajmują się eliminacją uczuleń oraz leczeniem takich chorób jak astma oskrzelowa czy pokrzywka. Wśród dzieci bardzo częsty jest alergiczny nieżyt nosa oraz alergiczny nieżyt spojówek, a także tak zwany wyprysk dziecięcy (skaza białkowa) – jeśli jesteś rodzicem, zwróć na to szczególną uwagę.

Testy alergologiczne 

Diagnostyka alergii pokarmowych lub wziewnych dokonywana jest poprzez testy skórne. Mają one za zadanie ocenić reakcję skóry na kontakt z alergenem, gdzie dodatni wynik stanowi potwierdzenie uczulenia na badany alergen. Gabinety alergologiczne wykonują tak zwane skórne testy punktowe (STP), które wykrywają uczulenia u pacjentów z podejrzeniem między innymi atopowego zapalenia skóry. Ważne jest to, że ta metoda wykrywa alergię w ciągu kilku lub kilkunastu minut (kontakt z alergenem z udziałem przeciwciał klasy E – IgE-zależnej). Oprócz metody punktowej wyróżnia się testy płatkowe. Polegają one na przyklejeniu na określoną część ciała pacjenta (najczęściej plecy), odpowiednią bibułę z alergenem. Po kilkudziesięciu godzinach sprawdza się, czy skóra uległa zapaleniu – jeśli tak, jest to jasny sygnał mówiący o alergii. Alergolodzy zajmują się również astmą – w przypadku jej podejrzenia wykonuje się spirometrię. Warto pamiętać, że profesjonalne gabinety alergologiczne poproszą również o wyniki krwi, a także moczu – wszystkie badania i odpowiedni wywiad z pacjentem to sposoby na wygranie walki z alergią.

Alergia wziewna czy pokarmowa?

Przy określeniu alergii ważne jest to, jakim jest ona typem – wziewna czy alergia pokarmowa. Dopiero wtedy można określić skuteczną metodę odczulania metodą tradycyjną lub podjęzykową. Objawy takie jak katar, uporczywy kaszel, czy łzawienie oczu mogą zwiastować alergię wziewną, w przypadku alergii kontaktowej (np. uczulenie na bawełnę, albo składnik kosmetyku do twarzy) objawami są różnego rodzaju dolegliwości skórne. Alergia pokarmowa objawia się problemami żołądkowymi i trawiennymi; biegunka, ból brzucha, zaparcia czy wymioty. W przypadku alergii pokarmowych ważne jest wykrycie alergenu i wyeliminowanie go z diety.