rzetelny rzeczoznawca majątkowy Przedsiębiorca
28 grudnia 2017

Co bierze pod uwagę rzeczoznawca majątkowy przy wycenie domu?

Planowana sprzedaż domu to tylko jedna z wielu sytuacji, w których konieczne jest przygotowanie wyceny nieruchomości. Sposobów na jej sporządzenie jest wiele i niekiedy właściciel decyduje się działać samodzielnie. Jeżeli jednak wycena ma służyć celom podatkowym, sądowym albo jest wymagana na potrzeby kredytu, konieczne okazuje się sporządzenie operatu szacunkowego przez profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego.

Jedynym sposobem na uzyskanie rzetelnej wyceny, jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Dlatego operat szacunkowy, sygnowany przez uprawnionego fachowca, jest niezbędnym dokumentem w procesach sądowych, sporach z urzędem skarbowym czy przy ustalaniu hipoteki. Usługi tego rodzaju w Toruniu i okolicach świadczy Rzeczoznawca Majątkowy Marzena Tęcza.

Czym jest operat szacunkowy?

Operat szacunkowy jest urzędowym dokumentem poświadczającym wykonanie rzetelnej wyceny domu lub innej nieruchomości. Zawsze musi przybierać formę pisemną i obejmować szereg informacji, dotyczących sposobu przeprowadzenia obliczeń.

Operat określa cel przeprowadzenia wyceny, jej zakres oraz rodzaj nieruchomości. Musi znajdować się tu również podstawa formalna wyceny oraz źródła wykorzystanych do jej sporządzenia danych. Ponadto dokument zawiera dokładny opis nieruchomości łącznie ze wskazaniem przeznaczenia, wynikającego z planu miejscowego.

Rzeczoznawca majątkowy w operacie musi zawszeć również informację o wybranej metodzie i technice szacowania oraz aktualną analizę rynku nieruchomości. Podsumowaniem jest dokładny wynik wyceny domu opatrzony obliczeniami. Każdy dokument musi zawierać datę określenia wartości domu.

Co bierze pod uwagę rzeczoznawca przy wycenie?

Podczas przygotowania wyceny domu rzeczoznawca musi brać pod uwagę niezliczoną ilość rozmaitych czynników, w tym lokalizację, ukształtowanie terenu czy orientację budynku, co w dużej mierze może wpływać na atrakcyjność danej nieruchomości. Olbrzymią rolę odgrywa dojazd do domu (w tym nawet rodzaj nawierzchni drogi dojazdowej), uzbrojenie działki, jej wielkość i kształt oraz plan zagospodarowania przestrzennego.

Pod uwagę brany jest również rok wzniesienia budynku, wszystkie przeprowadzane remonty i modernizacje, rodzaj istniejących instalacji grzewczych czy energooszczędnych oraz dodatkowe udogodnienia.

Na wycenę domu wpływa wiele czynników, przy czym nie wszystkie wydają się oczywiste. Najważniejsza jest lokalizacja oraz stan techniczny domu, jednak oględziny nie są tutaj wystarczającą podstawą do wykonania obliczeń. Rzeczoznawca musi zapoznać się także z pełną dokumentacją budynku i zestawić otrzymane wyniki z analizą rynkową.