biuro-rachunkowe Pracodawca, Przedsiębiorca
14 września 2016

Biuro rachunkowe czy własna księgowość?

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z podjęciem kilku ważnych decyzji. Jedną z nich jest sprawa związana z księgowością. W tym przypadku mamy dwa wyjścia – samemu prowadzić księgi rachunkowe lub skontaktować się w tym celu z biurem rachunkowym i jemu powierzyć wszelkie zobowiązania wobec urzędów.

Księgowość na własnej głowie

Prowadzenie księgowości samodzielnie może okazać się nie lada wyzwaniem, jeżeli wcześniej nie mieliśmy styczności z pojęciami z zakresu rachunkowości. Na szczęście w dzisiejszych czasach w użyciu są specjalne programy do księgowości, które ten proces automatyzują i przyspieszają. Obliczają one podatki i generują odpowiednie dokumenty po uzupełnieniu przydatnych do tego informacji. Są nimi: dane o przedsiębiorcy, o podatkach, o składkach ZUS, o VAT, o posiadanych samochodach firmowych i innych środkach trwałych oraz zapisy z ostatniej strony księgi przychodów i rozchodów.

Teoretyczna wiedza na temat księgowości oraz praktyczna znajomość obsługi specjalnych programów powinny wystarczyć, aby dobrze zarządzać jednym z najistotniejszych aspektów działalności gospodarczej. Wielu przedsiębiorców woli jednak korzystać z usług biur rachunkowych. Jest to rozsądne rozwiązanie, jeżeli odpowiednio dobierzemy firmę, która zajmie się naszymi księgami.

Outsourcing rachunkowości w firmie

Zaletą biur rachunkowych są wprowadzane przez nich promocje na świadczone usługi. Z reguły koszty są mniejsze niż w przypadku zatrudnienia w przedsiębiorstwie znajomej księgowej. W tym przypadku odchodzą bowiem wydatki związane z pensją księgowego lub organizacją jego stanowiska. W cenie jest również oszczędność czasu, którą możemy przeznaczyć na pozostałe aspekty działalności gospodarczej. Specjaliści trudniący się usługami w biurach rachunkowych mają wieloletnie doświadczenie, są na bieżąco z obowiązującymi przepisami prawnymi i wprowadzają efektywne rozwiązania, dzięki czemu wzrasta poziom bezpieczeństwa przedsiębiorstwa, które decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym.

Podsumowując – jeżeli mamy czas, aby zajmować się księgowością, możemy sami ogarnąć rachunkowość. Bezpieczniej jest jednak zdać się na wsparcie ze strony biura rachunkowego, które załatwi za nas wszystkie istotne sprawy. Warto zapoznać się z ofertą Biura Rachunkowego Selent & Słupina, które proponuje profesjonalne usługi z zakresu doradztwa podatkowego i pełnej księgowości.