konsultacje-lekarz-badania Przedsiębiorca
1 lipca 2017

Ból żołądka – kiedy wybrać się na dodatkowe badania?

Szybki styl życia, stres, nieregularne przyjmowanie posiłków – wszystko to przyczynić się może do pojawienia się nie tylko problemów z żołądkiem, ale także z całym układem pokarmowym. Jakich z pozoru niewinnych objawów nie należy lekceważyć i które z nich wymagają wykonania np. gastroskopii, aby upewnić się, że nie dolega nam nic naprawdę poważnego?

Jednodniowa niestrawność a kilkumiesięczny ból żołądka

Choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego objawiają się przez zgagę, bóle w nadbrzuszu i wymioty. Jeśli objawy tego typu występują bardzo rzadko i potrafimy wskazać źródło problemu, którym może być np. zbyt późne zjedzenie kolacji, nie mamy się czym martwić. Jeśli jednak po każdym przyjętym posiłku odczuwamy wzdęcia, pełność czy odbijanie, należy wybrać się do specjalisty. Objawy trwające więcej niż kilka miesięcy powinny zostać dokładnie zbadane.

Często ból żołądka łączy się ze stresem w pracy czy życiu prywatnym. To on jako pierwszy przyjmuje impuls z mózgu o podwyższonej adrenalinie. Z powodu stresu w żołądku wydziela się więcej kwasów trawiennych i mogą wystąpić takie objawy jak ból w dołku, zgaga, biegunka lub nudności. Przy długotrwałym stresie może dojść do wielu chorób, np. wrzodów żołądka.

Lekarze często kierują pacjentów na badanie gastroskopowe. Jest to jedno z najważniejszych badań górnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala na oglądanie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Na badanie gastroskopowe powinny się zgłosić się także osoby po 45. roku życia.

Czy gastroskopia boli?

Tego typu badanie endoskopowe nie jest bolesne, ale należy zaznaczyć, że nie jest to badanie przyjemne. Wszelkie pobieranie wycinków z przewodu pokarmowego nie powoduje bólu, jednak nawet przy miejscowym znieczuleniu gardła uczucie przejścia aparatu do przełyku jest niemile wspominane przez pacjentów. Dyskomfort można zniwelować dokładnie słuchając zaleceń lekarza. Warto wybrać się do specjalisty, który tego typu badanie wykona w skupieniu i z pełnym zaangażowaniem. Gabinetem, w którym można wykonać to badanie jest Specjalistyczna Praktyka Lekarska Grzegorz Szymczak, gdzie szczególną uwagę poświęca się pacjentowi. To placówka, w której przeprowadza się badanie bezpiecznie i w sterylnych warunkach.

Badanie gastroskopowe trwa od 5 do 10 minut, w jego trakcie może zostać pobrany materiał do dalszych badań histopatologicznych i cytologicznych. Dzięki gastroskopii można wykryć wiele schorzeń, m.in. stany zapalne, polipy, zmiany nowotworowe czy refluks przełyku.