Pojazdy budowlane Przedsiębiorca
10 czerwca 2020

Caterpillar Inc. – największy producent sprzętu ciężkiego na świecie

Amerykańskie przedsiębiorstwo Caterpillar Inc., znane w skrócie jako CAT, jest największym producentem sprzętu ciężkiego na świecie. Firma zajmuje się projektowaniem, rozwojem, produkcją oraz sprzedażą maszyn przemysłowych i silników. Poza tym działa w branży produktów finansowych i ubezpieczeń. Zapoznaj się z krótką historią przedsiębiorstwa Caterpillar Inc. oraz dowiedz się, jakie maszyny znajdują się w jego ofercie.

Od fuzji dwóch kalifornijskich firm do światowego lidera

Początki firmy Caterpillar Inc. sięgają 1925 roku, kiedy to przedsiębiorstwa C. L. Best Tractor Co. i Holt Caterpillar Co. połączyły się, by stworzyć Caterpillar Tractor Company. Początkowo siedziba firmy znajdowała się w San Leandro w stanie Kalifornia, jednak na początku lat trzydziestych została przeniesiona do miasta Peoria w stanie Illinois, gdzie mieściła się jedna z fabryk Holta. Wraz z przeprowadzką firma zmieniła malowanie swoich maszyn z szarego na żółty, przy którym pozostała do dziś. Po II wojnie światowej, w wyniku boomu budowlanego, przedsiębiorstwo zaczęło dynamicznie się rozwijać, rozpoczynając ekspansję na cały świat. W latach 50. maszyny Caterpillar znalazły się nawet w Antarktyce w ramach misji eksploracyjnej Stanów Zjednoczonych. Fabryki przedsiębiorstwa znajdują się między innymi w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii, Indiach, Chinach, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech oraz Polsce.

Szeroki katalog maszyn budowlanych, drogowych i górniczych

Oferta Caterpillar Inc. obejmuje ogromny wybór maszyn przeznaczonych do różnych prac. To przede wszystkim koparki na podwoziu kołowym i gąsienicowym, w tym linowe, zgarniakowe oraz przeznaczone do prac przeładunkowych, ładowarki kołowe i gąsienicowe, w tym teleskopowe oraz ze sterowaniem burtowym, a także spycharki czy równiarki. Jeśli chodzi o maszyny drogowe, Caterpillar projektuje i produkuje walce drogowe, układarki asfaltu i frezarki do nawierzchni na podwoziu kołowym i gąsienicowym, a także maszyny do regeneracji nawierzchni drogowej. Ważną część katalogu CAT stanowią maszyny górnicze, takie jak wiertnice, hydrauliczne koparki górnicze, ładowarki LAD, wozidła przegubowe oraz systemy napędowe. Jedną z firm, w których ofercie można znaleźć maszyny Caterpillar, jest Bellator. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje m.in. sprzedaż i wynajem walców do robót ziemnych tego producenta.

Caterpillar to nie tylko wielkie maszyny. Firma zajmuje się także opracowywaniem i wytwarzaniem silników przemysłowych do różnego rodzaju maszyn, osprzętu w postaci łyżek, chwytaków, głowic, świdrów czy pługów, oraz sprzedażą części nowych, używanych i zregenerowanych. Klientom czującym szczególnie silne przywiązanie do marki firma proponuje odzież i obuwie robocze z charakterystycznym logiem, a nawet telefony komórkowe do pracy w trudnych warunkach, zegarki, latarki i wiele innych akcesoriów.