deweloper Przedsiębiorca
25 września 2018

Cechy dobrego biura developerskiego

Zdecydowałeś się na zakup nowego mieszkania prosto od developera. Masz pewność, że taka inwestycja przyniesie ci konkretne zyski, czyli solidne, oszczędne w eksploatacji i gotowe do zamieszkania lokum w bezpiecznej i dobrze zagospodarowanej okolicy – bo takie właśnie są nowopowstające osiedla. Jednak zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z konkretnym developerem, upewnij się co do jego rzetelności.

Zakup własnego mieszkania to bardzo duże wydarzenie w życiu i spora odpowiedzialność. W takich transakcjach mamy do czynienia z kwotami wysokiego rzędu, toteż przed podpisaniem jakiegokolwiek zobowiązania warto sprawdzić, z kim robimy interesy. Dlatego przed zakupem mieszkania koniecznie upewnij się, że masz do czynienia z dobrym biurem developerskim.

Najpierw budynek, potem developer

Jeśli wiesz dokładnie, w jakiej części kraju chcesz zamieszkać, poszukiwania firmy developerskiej musisz zawęzić do przedsiębiorstw działających w danym regionie. Mówiąc wprost, na początek rozejrzyj się za konkretnymi realizacjami budowlanymi w danej okolicy. Szukając lokalu w Krakowie, najpierw przyjrzyj się ofercie rynkowej, potem sprawdź, kto stoi za daną inwestycją.

Przypuśćmy, że twoją uwagę zwróciły Apartamenty Lubostroń na krakowskim Ruczaju. Zapoznałeś się z aktualną ofertą, cennikiem i rozkładem mieszkań, bierzesz na poważnie możliwość zakupu lokalu w tym budynku. W tej sytuacji koniecznie odwiedź biuro ASA Development, czyli firmy odpowiedzialnej za realizację tej inwestycji oraz sprzedaż znajdujących się tam lokali albo na początek skontaktuj się z nim telefonicznie.

Na co zwrócić uwagę, sprawdzając biuro deweloperskie?

Podczas rozmowy z przedstawicielem developera zdobędziesz ważne informacje na temat samej nieruchomości oraz warunków ewentualnej sprzedaży. Wizyta w biurze developerskim z pewnością da ci też możliwość wyrobienia sobie ogólnego zdania na temat kultury danej firmy. Pierwsze wrażenie jest istotne, dlatego nie ignoruj swoich przeczuć po spotkaniu.

Jednak najważniejszą kwestią, jaką musisz brać pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji, są suche fakty. Powinieneś sprawdzić przede wszystkim, czy dane przedsiębiorstwo działa legalnie. Takie informacje znajdziesz w rejestrze KRS dostępnym przez Internet.

Kolejną niezwykle istotną kwestią przy ocenie wiarygodności i rzetelności developera jest transparentność udzielanych przez niego informacji. Nawet jeśli nie masz dobrej orientacji w sprawach związanych z architekturą sprawdź, czy developer ujawnia informacje dotyczące biur architektonicznych bądź innych firm, z którymi współpracuje.

Ostatnią, ale nie mniej ważną sprawą jest doświadczenie. Z reguły bezpieczniej jest korzystać z ofert firm developerskich, które mogą już pochwalić się jakimiś zrealizowanymi inwestycjami. Co więcej, znając adresy poprzednich realizacji inwestora, możesz na własne oczy sprawdzić, jak prezentują się i jakie wrażenie wywierają obecnie.