doradca-finansowy Przedsiębiorca
28 listopada 2018

Cechy dobrego doradcy finansowego

Bez względu na to, czy obracamy dużymi sumami pieniędzmi czy chcemy usystematyzować wydatki w domowym budżecie, warto zwrócić się o pomoc do doradcy finansowego. Specjalista z zakresu finansów pomoże nam także w wyborze najbardziej korzystnego kredytu hipotecznego lub gotówkowego, ubezpieczenia na życie, czy doradzi w sprawach emerytalnych. Jaki powinien być dobry doradca finansowy?

Zadaniem każdego doradcy finansowego jest pomoc w załatwieniu wszelkich formalności, związanych z wyborem produktów polskich oraz zagranicznych instytucji finansowych. Służy radą, jak oszczędzać i w co inwestować większe sumy pieniędzy oraz jak zabezpieczyć majątek oraz dochody. Jakie zatem są cechy dobrego doradcy finansowego?

Wiedza

Dobry doradca finansowy to osoba cechująca się rozległą wiedzą nie tylko na temat bieżącej oferty poszczególnych banków, lecz również na temat rynku kapitałowego, praw nim rządzących oraz sektora finansów.

Przede wszystkim będzie potrafił udzielić klientowi wyczerpującej i rzetelnej informacji o jego zdolności kredytowej oraz dopasować najlepszą dla niego ofertę pożyczki, dostosowaną do możliwości finansowych.

Wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi, a także szeroką, pogłębioną wiedzą, podpartą rozległym doświadczeniem, cechują się doradcy finansowi z Marshal Lion, instytucji, oferującej swoim klientom między innymi kredyty oraz usługi księgowe.

Komunikacja z klientem    

W pracy doradcy finansowego podstawą jest komunikacja z klientem, dlatego ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktu, wysoka kultura osobista, empatia oraz wczucie się w sytuację klienta. Dobry doradca finansowy, zanim zaproponuje konkretną ofertę, dokładnie wysłucha potrzeb klienta i dopiero na podstawie analizy oczekiwań oraz bieżącej sytuacji, przedstawi przeznaczony dla niego plan finansowy. Osoba, której powierzamy nasze finanse powinna być także osobą godną zaufania, odpowiedzialną, zaangażowaną w wykonywane obowiązki, zmotywowaną do osiągania zamierzonych celów.

Niemniej ważna będzie także:

  • umiejętność zrozumiałego, zwięzłego i jasnego przekazywania informacji
  • punktualność
  • dotrzymywanie terminów.

Niezależność    

Na końcu należy wspomnieć o bardzo ważnej cesze dobrego doradcy finansowego; niezależność. Doradca finansowy bowiem pracuje przede wszystkim dla klienta, a nie dla konkretnego banku czy instytucji. Jeśli przedstawi nam on szeroki wachlarz ofert poszczególnych banków, a także nie zaproponuje z góry konkretnego rozwiązania, lecz zbada wiele różnych możliwości i dopiero przedstawi propozycję, znaczy, że trafiliśmy na prawdziwego profesjonalistę.