plac zabaw Przedsiębiorca
8 maja 2020

Cechy dobrej nawierzchni na plac zabaw

W parku, na osiedlu, przy przedszkolu czy domku jednorodzinnym – plac zabaw zawsze sprawia dzieciom dużo frajdy. Obok urządzeń do zabawy, bardzo ważnym elementem jego wyposażenia jest nawierzchnia. Dawniej był to po prostu piasek, ale dziś liczba materiałów znacząco wzrosła. Czy wszystkie są godne uwagi? Jakie cechy powinna posiadać dobra nawierzchnia na plac zabaw? Poniżej podpowiadamy, na którą z nich warto się zdecydować.

Plac zabaw to miejsce, przez które przewijają się setki, a nawet tysiące dzieci. Powinno być zatem odpowiednio przystosowane do długich godzin radosnej zabawy. Nawierzchnia musi być trwała, a przy tym zapewniać maluchom odpowiednie bezpieczeństwo.

Nawierzchnia na plac zabaw – bezpieczeństwo przede wszystkim

Bez względu na to, jak będziemy chuchać i dmuchać na nasze pociechy, upadki podczas zabawy są nieuniknione. Dobre podłoże na plac zabaw ma zatem za zadanie je amortyzować. Powinna być wystarczająco miękka i gruba, by nie doszło do cięższego urazu, w szczególności głowy. Kryteria te najlepiej spełniają zmiękczone zrębki drewniane, sztuczna trawa oraz płyty z granulatu gumowego. Najgorsze pod względem bezpieczeństwa są z kolei nawierzchnie asfaltowa i betonowa. Upadek na tak twarde podłoże może doprowadzić nawet do śmierci. Nieco bardziej miękkie są trawa czy piasek, jednak ich zdolność pochłaniania wstrząsów wciąż nie należy do najlepszych. Ponadto kondycja tego rodzaju nawierzchni zależy w dużej mierze od warunków pogodowych.

Nawierzchnia na plac zabaw – na długie lata

Kolejną ważną cechą nawierzchni na plac zabaw jest to, by była trwała i łatwa w utrzymaniu. Najwięcej uwagi wymagają naturalne podłoża, takie jak trawa. Ugniatana codziennie setkami małych stóp szybko traci na atrakcyjności. Trzeba regularnie ją podlewać, nawozić i kosić. Niezbyt trwałe są także nawierzchnie sypkie, np. piasek, żwir czy rozdrobnione drewno. Ze względu na swoje właściwości łatwo rozprzestrzeniają się poza obręb placu. Grubość podłoża maleje, dlatego by zapewnić bezpieczeństwo, trzeba stale je uzupełniać.

Jednymi z najtrwalszych nawierzchni na plac zabaw są te wykonywane z gumy, na przykład w formie płyt. Nie straszny im mróz, ani wysokie temperatury. Odporne są również na uszkodzenia mechaniczne oraz zapadanie się. Nowoczesne płyty mają nawet zdolności samoczyszczące – tłumaczy ekspert z firmy MTJ Group z Barnisławia, producenta bezpiecznych nawierzchni.

Nawierzchnia na plac zabaw – dopasowana do otoczenia

Nie da się ukryć, że obserwując otoczenie, dużą uwagę zwracamy na jego estetykę. Z tego powodu nawierzchnia na plac zabaw powinna być również atrakcyjna wizualnie. W naturalnym otoczeniu, np. parku, najlepiej sprawdzi się także naturalne (lub zbliżone do naturalnego) podłoże. Mając na uwadze omówione powyżej cechy, można zastosować chociażby zmiękczone drewniane zrębki czy sztuczną trawę. W przypadku placów zabaw usytuowanych przy szkołach, przedszkolach czy na osiedlach, dobrym rozwiązaniem będą kolorowe gumowe płyty warstwowe. Występują nawet w kilkudziesięciu kolorach, dzięki czemu łatwo wybierzemy takie, które wkomponują się w otoczenie.

Pamiętaj, że teren, na którym stanie plac zabaw powinien być płaski i równy. W razie potrzeby zatrudnij ekspertów, którzy odpowiednio go do tego przystosują. Dopiero później przejdź do wyboru odpowiedniego rodzaju podłoża. Dzięki powyższemu poradnikowi z pewnością znajdziesz nawierzchnię, która uczyni twój plac zabaw bezpiecznym, estetycznym, a przy tym nie zrujnuje portfela.