Folia MDPE Przedsiębiorca
26 czerwca 2021

Cechy folii MDPE

Folię opakowaniową produkuje się dziś najczęściej z wysokogatunkowego polietylenu. Może mieć dużą, mała lub średnią gęstość. Jeśli chodzi o tę ostatnią właściwość, to mowa o folii MDPE. Czym charakteryzuje się ten produkt służący do opakowywania? Jakie są jego parametry techniczne i orientacyjne wymiary? Gdzie znajduje on swoje zastosowanie? Dowiesz się z tego tekstu.

Czym cechuje się folia MDPE?

Folia polietylenowa o średniej gęstości to wytrzymały produkt, który dobrze mocuje i zabezpiecza towar, chroniąc go jednocześnie przed wilgocią, zabrudzeniami (np. pyłki, kurz) oraz uszkodzeniem mechanicznym. Dzięki temu, że jest przezroczysta, umożliwia wizualną kontrolę nad towarami. Folia tego typu zazwyczaj występuje w formie taśm, półrękawów i rękawów.

Dobrej jakości folia polietylenowa MDPE jest wytwarzana z tworzyw pierwotnych w gatunku I, a więc jest przeznaczona do kontaktu z żywnością. Może być jedno-lub kilkuwarstwowai zawierać w sobie liczne dodatki, które korzystnie wpływają na jej właściwości. Wśród nich znajdują się m.in. filtry UV, barwniki, otępiacz (zmniejszający poślizg), slip (zwiększający poślizg), antystatyk i wiele innych – tłumaczy ekspert z firmy FOL-PLAST.

Jeśli chodzi o standardowe, orientacyjne wartości liczbowe odnoszące się do folii MDPE, to są one następujące:

  • szerokość: ok. 13 – 16 cm,
  • grubość: 7 – 10 μm,
  • nawoje od 10 kg do 350 kg,
  • średnica wewnętrzna tulei do nawijania: ok. Ø76 mm.

Ponadto warto wiedzieć o tym, że wspomniana folia może występować w wersji bezbarwnej lub kolorowej, a nadruk fleksograficzny daje możliwość barwienia na kilka kolorów. Istnieje też opcja zamówienia folii o bardziej rozbudowanych parametrach, z nadrukiem lub bez.

Zastosowanie folii MDPE

Artykuły tego typu mają szerokie zastosowanie w wielu branżach, między innymi w przemyśle, budownictwie, handlu, logistyce czy rolnictwie. Umożliwiają one bezpieczne i skuteczne mocowanie oraz zabezpieczanie pojedynczych towarów na paletach, a także sprawne i wygodne pakowanie towarów o zróżnicowanych rozmiarach lub nieregularnych
i skomplikowanych kształtach.

Gdzie zamawiać folię MDPE?

Taki produkt najlepiej kupować u sprawdzonego producenta, który specjalizuje się w wytwarzaniu mocnych i wytrzymałych mechanicznie folii polietylenowych o różnej grubości, na bazie wysokiej klasy komponentów.

Warto zwracać uwagę na to, by dana folia MDPE była personalizowana w zależności od indywidualnych oczekiwań klienta biznesowego. Renomowani dostawcy mają możliwość wytworzenia takiego artykułu, na którym znajdzie się perforacja albo wyraźny nadruk fleksograficzny, na przykład z logo firmy lub z komunikatem odnoszącym się do postępowania z produktem.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również zastosowanie specjalnego oznaczenia informacyjnego dotyczącego recyklingu danego opakowania lub znaku towarowego „zielony punkt”. Opcjonalnie można też wdrożyć różnego typu dodatki w postaci wspomnianych już barwników czy substancji poślizgowych.