Przedsiębiorca
7 marca 2019

Ceny skupu metali – co na nie wpływa?

Skupy metali kolorowych zajmują się odkupywaniem takich produktów jak niepotrzebne kable, nakrętki, felgi, chłodnice, silniki czy zwykłe puszki aluminiowe. Mają one bowiem w swoim składzie cenne metale kolorowe: miedź, aluminium, cynk, cynę, kadm, tytan, ołów, kobalt, nikiel, pallad oraz mosiądz. Ich ceny zależą od ogólnoświatowych trendów i rynków, stawek, ustalanych każdorazowo przez dany skup, oferowaną przez klienta ilość metalu oraz stopień jego zanieczyszczenia.

Zanim przyjrzymy się bliżej zasadom skupu poszczególnych metali, sprawdźmy, jak działają tego typu punkty.

Skupy metali przyjmują od swoich klientów złom, a także inne produkty wykonane z metalu. Odzyskują z nich cenne surowce, takie jak na przykład miedź, a następnie poddają je recyklingowi. Po przetworzeniu metali skup oferuje je kupcom, takim jak przedsiębiorstwa produkcyjne czy jubilerskie.  Sprawdźmy, co wpływa na ceny skupu poszczególnych metali i co zrobić, aby sprzedać jej z zyskiem.

Skup aluminium

Puszki aluminiowe przed oddaniem do skupu należy oddzielić od puszek stalowych.

Co więcej, aby osiągnąć korzystną cenę za aluminium, warto od razu podzielić je na aluminium  w postaci odlewów, na przykład felg aluminiowych, aluminium sektorowe, czyli złom poenergetyczny o grubym przekroju 4-5 mm drutu, tak zwane aluminium linka, czyli złom poenergetyczny w formie drutów splecionych ze sobą w linkę oraz aluminium plastyczne.

Tak oddzielony złom, bez zanieczyszczeń, skupowany jest w atrakcyjnych dla nas cenach, bez potrąceń z wagi.

Skup miedzi

Cena miedzi w skupie zależy od sytuacji na rynku światowym oraz stawek, ustalanych przez skup metali kolorowych. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością złomu miedzi, powinniśmy wstępnie oddzielić go od wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałych złomów. Wówczas uzyskamy za niego lepszą cenę.

Skup mosiądzu

Innym metalem, chętnie skupowanym przez omawianego rodzaju przedsiębiorstwa, takie jak skup złomu Ago Recykling, jest mosiądz. Przyjmowany zazwyczaj w postaci mosiądzu żółtego oraz mosiądzu pobiału, czyli pobielanego cyną lub srebrem. W momencie przyjęcia w punkcie skupu sorty powinny być oddzielone, by z korzyścią dla siebie je sprzedać. Skupy przyjmują również złom z chłodnic samochodowych, zarówno mosiężnych jak i aluminiowych. Klasyfikuje się je w zależności od przewagi danego surowca. Jedne będą stanowiły mieszankę mosiądzu i miedzi, inne złożone będą głównie z aluminium.  Aby cena była satysfakcjonująca, nie powinny być zanieczyszczone innymi metalami.