Gaśnice śniegowe Przedsiębiorca
18 grudnia 2020

Charakterystyka gaśnic śniegowych

Jakie gaśnice wybrać do zabezpieczenia obiektu budynku

Najczęściej wybieraną gaśnicą w Polsce jest gaśnica proszkowa. Powodem wyboru jest wysoka skuteczność gaśnicza, stosunkowo niska cena, uniwersalność zastosowania, odporność na przemarzanie. Od kilku lat rośnie zainteresowanie gaśnicami na bazie wody. Na przykład w Wielkie Brytanii 90% gaśnic to gaśnice płynowe. Co jest powodem tak różnych decyzji przy wyborze gaśnicy innej niż proszkowa pomimo tak wielu zalet? Sprawdźmy, co na ten temat mówią specjaliści.

Jaka jest skuteczność poszczególnych rodzajów gaśnic?

O odpowiedzi na wszystkie pytanie poprosiliśmy naszego rozmówcę, eksperta z firmy Fireshop.pl – Paweł Badowski

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o ugaszeniu lub nieugaszeniu pożaru jest odpowiednio dobrana gaśnica. Gaszenie gaśnicą proszkową polega na wyrzuceniu w przestrzeń pyłu w postaci proszku gaśniczego. W efekcie zostają nim pokryte powierzchnie zajęte przez ogień oraz pozostałe powierzchnie w całym pomieszczeniu (np. wnętrze telewizora, komputera). Pozornie cel zostaje osiągnięty, ale proszek nie wnika w głąb struktury materiału np. tkaniny, drewna, gąbki, tworzywa, słomy itp. W rezultacie, kiedy zarzewie ognia jest w głębi materiału, powoduje to ponowne rozpalenie i ryzyko, że tym razem nie mamy już czym gasić.

W przypadku gaśnicy płynowej, po uruchomieniu celujemy strumień centralnie w źródło ognia a płyn czy też piana, działa tylko w obrębie zagrożonego obiektu czy powierzchni, pozostawiając pozostałe powierzchnie wolne od działania środka. Płynny środek gaśniczy działa powierzchniowo, a także dociera w głąb materiałów, takich jak drewno, tkaniny, czy tworzywa. Dodatkowo pokrywa powierzchnie filmem ochronnym powodującym zabezpieczenie przed dostępem tlenu a tym samym przed ponownym zapaleniem.

Wniosek: gaśnice płynowe mogą być skuteczniejsze w gaszeniu, kiedy ogień jest bardziej rozwinięty i jest wysoka temperatura w głębi materiału. Pomimo iż gaśnice proszkowe często wykazują wysoki test gaszenia (badany na stosie drewna), to nie zawsze radzą sobie lepiej.

Jaką gaśnicę wybrać do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem?

Do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem do 1000 V z odległości min. 1 m można  wykorzystać gaśnicę proszkową, jak i płynową. W niektórych przypadkach, jak np. elektrownie, wymagane jest gaszenie wysokich napięć 24 000 volt, do czego bardziej dostosowana jest specjalna gaśnica proszkowa.

Jest jednak wyjątek. W przypadku gaśnic pianowych starego typu lub gaśnic pianowych zasilanych nabojem typu „Z” nie wolno gasić urządzeń elektrycznych pod napięciem. Decyduje o tym informacja w trzecim polu etykiety „Nie wolno gasić urządzeń elektrycznych pod napięciem”.

Jaka jest różnica w cenie między gaśnicą proszkową a płynową?

Porównując skuteczność gaśniczą i pojemność gaśnicy oraz koszt eksploatacji w latach gaśnica proszkowa jest tańsza o ok. 20-30% w porównaniu z gaśnicą płynową.

Wniosek: to prawda, ale tylko przy założeniu wieloletniego użytkowania, kiedy na pewno nic się nie zapali.

Jak rodzaj gaśnicy wpływa na szkody po gaszeniu?

Wyrzucenie w przestrzeń pyłu gaśniczego drobniejszego do mąki powoduje pokrycie  nim wszystkich powierzchni w całym pomieszczeniu. Chociaż tego nie widać, będzie on we wnętrzu telewizora, komputera, kamery, smartfona, pralki, boazerii, książek, fug, tkanin, roślin itp. Po ugaszeniu nastąpi czas sprzątania, który będzie bardzo czasochłonny, kosztowny i nie do końca skuteczny. Dodatkowo nieusunięty na czas proszek gaśniczy, który chemicznie występuje jako związek soli, wiąże wilgoć z powietrza i rezultacie prowadzi do korozji układów elektronicznych. Praktycznie po kilku dniach może się okazać, że mamy do wyrzucenia telewizor, laptop, komórkę czy inny cenny sprzęt. Po użyciu gaśnic wodnych wystarczy umyć powierzchnie wodą z detergentem.

Wniosek: czy rzeczywiście niższa cena zakupu gaśnicy proszkowe ocali naszą kieszeń?

Rodzaj gaśnicy, a bezpieczeństwo

Niewiele osób o tym wie i niewiele się o tym mówi. Wiedzą o tym wszyscy, którzy doświadczyli kontakt z proszkiem lub przeczytali ocenę PZH gaśnicy proszkowej, w której wyraźnie wskazuje się, aby przy kontakcie z proszkiem założyć okulary ochronne gogle i maskę przeciwpyłową.  Uruchamiając gaśnicę proszkową w małych zamkniętych pomieszczeniach, ryzykuje się wywołanie paniki. Proszek gaśniczy to sól fosforowa, która może spowodować mocne efekty duszności i mocne podrażnienie oka.

Oddychanie z pyłem staje się praktycznie niemożliwe. Po kilku sekundach powstaje odruch ucieczki do miejsca, gdzie nie ma proszku. Przy dużych skupiskach ludzi i ograniczonej przestrzeni, panika jest niemal nieunikniona.

Używając gaśnicy proszkowej i gasząc nią sprzęty elektroniczne, wysokiej klasy maszyny i urządzenia będące na wyposażeniu biur, archiwów, laboratoriów, hal produkcyjnych czy szpitali, narażamy się na nieodwracalne uszkodzenie wartościowego sprzętu. Gaśnice na bazie wody minimalizują takie ryzyko, ponieważ środek gaśniczy kierowany jest tylko na źródło ognia. Po użyciu gaśnic wodnych wystarczy umyć powierzchnie wodą z detergentem.

Wniosek: skutki mogą być tragiczne, o wiele gorsze niż sam pożar. Psiknięcie gaśnicą proszkową do wnętrza zamkniętej kabiny samochodu może doprowadzić do śmierci pasażera. Dlatego w Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, USA itp. Stosuje się powszechnie gaśnice płynowe. Proszkowe natomiast są lepsze na zewnątrz pomieszczeń i w pojazdach.  Gaśnice płynowe nie stwarzają zagrożenia dla człowieka i środowiska. Wyjątkiem jest skierowanie strumienia płynu w oczy lub rany np. oparzeniowe.

Cena to nie wszystko, nawet jeśli skuteczność gaszenia jest podobna, to ryzyko dla człowieka powinno być decydujące przy decyzji zakupowej.

Jaki rodzaj gaśnicy jest bardziej ekologiczny?

Proszek gaśniczy umieszczony jest na liście materiałów toksycznych. Wyjątkiem są proszki, które są dopuszczone przez PZH jako bezpieczne dla środowiska. Przy zakupie gaśnicy nie mamy jednak zazwyczaj takiej informacji. Samo użycie gaśnicy proszkowej nie powoduje skutków prawnych z powodu wypuszczenia środka do otoczenia, natomiast wyłączenie gaśnicy z użytkowania staje się problematyczne i bardzo kosztowne. Koszt utylizacji może wynosić nawet połowę kosztu zakupu nowej gaśnicy i wymaga udokumentowania utylizacji proszku gaśniczego w uprawnionym do tego celu punkcie. W przypadku gaśnic płynowych nie jest wymagana utylizacja. Gaśnice mgłowe są w pełni ekologiczne.

Wniosek: ochrona środowiska bez wątpienia prosi o gaśnice płynowe. Nasze portfele również. Pomimo nieco korzystniejszej ceny zakupu gaśnicy proszkowej, decydujemy się na nieuchronne koszty utylizacji po okresie użytkowania. Sumując koszty zakupu, użytkowania i utylizacji, korzystniej wypadają gaśnice płynowe.