Przedsiębiorca
12 września 2017

Charakterystyka profesjonalnych maszyn szwalniczych

Trudno sobie wyobrazić dobrze funkcjonującą szwalnię bez profesjonalnych maszyn do szycia. Na szczęście na rynku dostępnych jest dziś wiele specjalistycznych maszyn, dzięki którym szycie przebiega szybko i bezproblemowo. Oto charakterystyka niektórych z nich.

Najpopularniejsze rodzaje maszyn

Zacznijmy nasz opis od stębnówek przemysłowych jedno- i dwuigłowych. Stębnówki jednoigłowe to niezwykle popularne maszyny do szycia lekkich i średnich materiałów, ale wybrane modele służą również do szycia ciężkiego – np. tkanin technicznych, skór i innych materiałów. Warto zwrócić uwagę na takie atuty poszczególnych maszyn jak zmniejszony poziom wibracji i cicha praca, energooszczędny napęd, magnetyczne zabezpieczenie, regulowana pokrętłem prędkość maszyny czy pozycjonowanie igły. Stębnówki dwuigłowe, zależnie od modelu, wykorzystywane są do szycia materiałów lekkich i średnich takich jak ubrania, pościel, bielizna, opakowania (w tym tkanin wymagających elastycznego szwu), jak również do szycia ciężkiego np. skóry, skaju, ekoskóry. Te ostatnie są w stanie wykonywać dwa równoległe szwy oraz zakręty igły. Podwójny ścieg umożliwia obszywanie kieszeni, wszywanie ekspresów i inne czynności krawieckie.

Bez guzikarek i dziurkarek ani rusz

Guzikarki, jak sama nazwa wskazuje, to maszyny szwalnicze do przyszywania guzików płaskich lub na słupku. Wyposażone są w takie funkcje jak automatyczne obcinanie nici czy samoczynne podnoszenie uchwytu. Osprzęt dodatkowy do nich obejmuje podpórki i adaptery. Kolejną pozycją na naszej liście są dziurkarki, również nieodzowne w profesjonalnej szwalni. Służą one do obszywania dziurki ściegiem płaskim stębnówkowym (w przypadku modeli bieliźnianych) lub łańcuszkowym (odzieżowych). Dziurkarki bieliźniane wykorzystywane są do pracy z cienkimi i średnimi materiałami takimi jak swetry, koszule, podkoszulki, bielizna, odzież niemowlęca. Natomiast dziurkarki odzieżowe przeznaczone są do grubych materiałów: płaszczów, żakietów, marynarek, kamizelek, spodni i dżinsów.

Co jeszcze potrzebne do szwalni?

Nasz rozmówca z firmy Bosmann, cenionego importera maszyn szwalniczych, wymienia jeszcze kilka maszyn, bez których nie obędzie się profesjonalna szwalnia. Są to m.in. powszechnie stosowane owerloki 3-nitkowe, 4-nitkowe, 5-nitkowe. Maszyny te zabezpieczają brzegi materiałów oraz zapewniają zszywanie odzieży przy zachowaniu elastycznego ściegu. Mogą też służyć do wykonywania ściegów ozdobnych. Inną nieodzowną maszyną do szwalni jest wielofunkcyjna ryglówka – do różnych rodzajów rygli, a duże pole szycie zapewnia tworzenie wzorów o dowolnym kształcie. Warto na koniec wspomnieć o również popularnych renderkach, czyli maszynach drabinkowych stosowanych do szycia dzianin.