Recykling odpadów papierowych Przedsiębiorca
27 lipca 2021

Charakterystyka recyklingu odpadów papierowych

Segregowanie odpadów stało się codziennością większości ludzi. Dzięki niemu istnieje możliwość ponownego przetworzenia wielu materiałów, czyli recyklingu. Rodzajem odpadów, który często zostaje przetwarzany, jest papier. Makulaturę gromadzi się w niebieskich pojemnikach. Aby poddać ją recyklingowi, musi spełnić kilka warunków. Papier nie powinien być zatem wilgotny, mieć kontaktu z żywnością i nie zawierać śladów środków chemicznych i budowlanych.

Jak wygląda proces przetwarzania odpadów papierowych?

Jak już wspomniano, aby papier mógł zostać poddany recyklingowi, składowane w niebieskich pojemnikach odpady powinny być odpowiednio segregowane i przechowywane. Nie należy mieszać ze sobą i oddawać do recyklingu materiału wilgotnego, zatłuszczonego, opakowań wykonanych z wielu materiałów, tapet czy makulatury zawierającej śladowe ilości środków chemicznych i materiałów budowlanych. Proces przerobu papieru składa się z kilku etapów. Każda linia technologiczna przetwarza go na określone przedmioty. Niezależnie od przeznaczenia makulatury, można wyróżnić następujące etapy recyklingu:

  • składowanie,
  • rozwłóknianie,
  • mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń,
  • odbarwianie,
  • bielenie.

Podczas recyklingu istotnym etapem jest też rozdrabnianie papieru, które pozwala ograniczyć ilość zajmowanego przez makulaturę miejsca. Rozdrobnione śmieci lepiej poddają się obróbce i mogą zostać ponownie wykorzystane.

Co powstaje z papierowych śmieci?

Recykling papieru daje ogromne możliwości. Dzięki nowoczesnym maszynom, jakie oferuje firma Hamado, jego obróbka przebiega na najwyższym poziomie. Z makulatury, w drodze recyklingu wytwarza się około 5 tysięcy y różnych produktów. Z papierowych odpadów powstają, na przykład materiały piśmiennicze, serwetki, patyczki do uszu, opakowania na jajka czy filtry do ekspresów do kawy.

Makulatura nie może być jednak przetwarzana w nieskończoność. Szacuje się, że włókna stosowane podczas produkcji papieru mogą być poddane obróbce  trzy lub czterokrotnie. Makulatura to aż 50 różnych odmian papieru wykorzystywanego podczas recyklingu. Eksperci twierdzą, że przetworzenie jednej tony materiału pozwala uchronić 17 drzew przed wycięciem. Recykling pozwala także na oszczędność energii. Przetwarzając odpady papierowe, zużywa się jej dużo mniej niż podczas produkcji. Dzięki ponownemu wykorzystaniu materiału powietrze, woda i gleba są dużo mniej zanieczyszczone.

Recykling odpadów papierowych to nie jedyny sposób na ochronę środowiska. Większość śmieci można powtórnie wykorzystać, dzięki czemu zielona planeta jest lepiej chroniona przed degradacją i niszczycielską działalnością człowieka.