Przedsiębiorca
31 maja 2020

Chińska wiza biznesowa. Jak ją uzyskać?

Ze względu na dużą popularność chińskich towarów na rodzimym rynku, a także z uwagi na rosnące zainteresowanie europejskimi produktami w Azji, coraz więcej przedsiębiorców nawiązuje stosunki handlowe z Państwem Środka. W przypadku eksportu oraz importu z Chin bardzo ważne są osobiste kontakty z kontrahentami. Wyjazd do Chin może jednak nastręczać trudności, szczególnie z uwagi na niezbędne formalności, do których należy chińska wiza biznesowa.

Do czego służy chińska wiza biznesowa?

W Chinach obowiązuje kilka rodzajów wiz uprawniających do pobytu na terenie Państwa Środka. W zależności od celu naszego wyjazdu możemy ubiegać się o np. o wizę turystyczną lub pracowniczą. Jeśli interesuje nas wymiana handlowa z przedstawicielami tego azjatyckiego kraju i mamy zamiar  uczestniczyć w spotkaniu z kontrahentem bądź w odbywających się tam targach, niezbędna będzie chińska wiza biznesowa. Dzięki niej można swobodnie wjechać do Chin i poruszać się po terytorium tego kraju w trakcie podróży służbowej. Ze względu na terminy ważności wizy, przyznawana jest ona w wersji jednokrotnej (ważność 90 dni, do 30 dni pobytu), dwukrotnej (ważność do 180 dni) oraz wielokrotnej, czyli ważnej aż przez rok i umożliwiającej wielokrotne wyjazdy handlowe do Chin. O wizę do Chin możemy ubiegać się we właściwym konsulacie.

Dokumenty do uzyskania chińskiej wizy biznesowej

Aby uzyskać chińską wizę biznesową, trzeba przede wszystkim dysponować zaproszeniem od partnera handlowego. Dokument ten powinien zawierać podstawowe informacje dotyczące celu i terminu naszej wizyty na terytorium Chin, a także dane chińskiego kontrahenta, w tym nazwę oraz adres danej firmy. Do zaproszenia należy dołączyć rezerwacje obejmujące przeloty oraz noclegi. Poza tym konieczne będzie okazanie pozostałych dokumentów, a mianowicie ważnego paszportu, dwóch zdjęć typu paszportowego oraz wniosku wizowego. Wniosek powinien być dokładnie wypełniony i opatrzony podpisem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zgodnie z ostatnimi regulacjami, uzyskanie wizy do Chin wymaga osobistego stawiennictwa w Chińskim Centrum Wizowym celem pobrania odcisków palców od osoby starającej się o ten dokument. Warto również zaznaczyć, że wiza może zostać przyznana w trybie normalnym oraz ekspresowym, co wiąże się z wyższymi opłatami, ale krótszym okresem oczekiwania na wydanie dokumentu. Ponieważ uzyskanie wizy i dopełnienie wszystkich formalności z tym związanych może być problematyczne, niektórzy przedsiębiorcy korzystają z usług firm, takich jak np. Ideum w Poznaniu, które specjalizują się w pośrednictwie w wymianie handlowej z Chinami, zarówno w zakresie eksportu, jak i importu.