Serwis farm fotowoltaicznych Przedsiębiorca
3 marca 2021

Co obejmuje serwis farm fotowoltaicznych?

Serwis farm fotowoltaicznych polega na wykonywaniu przeglądów instalacji oraz naprawie ewentualnych usterek. Odnawialne źródła energii są coraz chętniej wykorzystywane w dużych przedsiębiorstwach. Decydują się często na zakładanie farm fotowoltaicznych. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie w Polsce. Farmy fotowoltaiczne to specjalnie wydzielone obszary elektrowni słonecznych, na których rozmieszczone są łańcuchy długich paneli fotowoltaicznych razem z instalacjami inwerterów solarnych. Instalacje te pracują nieustannie i są narażone na wpływ wielu różnych czynników atmosferycznych. Takie działanie powoduje, że mogą ulegać awariom. Aby tego uniknąć, należy systematycznie kontrolować urządzenia. Jak prawidłowo dbać o działanie farmy fotowoltaicznej?

Farmy fotowoltaiczne – jak prawidłowo o nie dbać?

Inwertery solarne zlokalizowane na farmach fotowoltaicznych zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Produkują także prąd i przesyłają go do ogólnej sieci energetycznej. Farmy fotowoltaiczne umożliwiają zasilanie energią większych obszarów – gmin, powiatów oraz regionów.

Chociaż instalacje fotowoltaiczne są systemami, które nie wymagają obsługi, to nie oznacza to, że nie trzeba dokonywać systematycznych serwisów farm fotowoltaicznych, w skład których wchodzą wspomniane instalacje. Serwis farm fotowoltaicznych umożliwia zapobieganie zbędnym awariom, a w konsekwencji także uniknięcie kosztownych napraw. Gwarantuje również utrzymanie ciągłości działania systemów.

Kompleksowe działania serwisowe zawierają szereg działań, do których zalicza się m.in. serwis paneli fotowoltaicznych, serwis inwerterów PV, serwis instalacji AC/DC, serwis konstrukcji oraz utrzymanie terenu farmy. Podstawowe działania związane z serwisem paneli fotowoltaicznych polegają na kompleksowym sprawdzeniu wszystkich modułów pod kątem uszkodzeń oraz defektów. W tym celu wykorzystuje się kamerę termowizyjną, która umożliwia precyzyjne działania. Dzięki serwisowaniu paneli można także wykryć ewentualne pęknięcia oraz szczeliny na całej powierzchni danego modułu. Serwis inwerterów PV to natomiast działania, które dotyczą rocznych przeglądów lub planu konserwacji inwerterów. Czynności te związane są także z czyszczeniem inwerterów, wymianą uszkodzonych części oraz rozwiązywaniu problemów z komunikacją.

Serwis instalacji AC/DC obejmuje zaś kontrolę i czyszczenie skrzynek elektrycznych pod kątem obecności wody, wilgoci i owadów. Użycie kamery termowizyjnej pozwala na analizę pod kątem strat w instalacji.

Dlaczego serwis farm fotowoltaicznych jest tak ważny?

Farmy fotowoltaiczne to obszary, które wykorzystują działanie wielu instalacji solarnych. Każda z nich pracuje na najwyższym poziomie i umożliwia dostarczenie energii na rozległe obszary. Farmy fotowoltaiczne to całkowicie zrównoważona i przyjazna dla środowiska naturalnego technologia. Wykorzystywany surowiec (energia słoneczna) jest czysty i w 100% odnawialny. Właśnie z tego względu warto dbać o prawidłowe funkcjonowanie i serwis instalacji.

Jak mówi pracownik firmy ELENCO oferującej serwis farm fotowoltaicznychIstotnymi działaniami serwisowymi w przypadku farm fotowoltaicznych są serwisy konstrukcji oraz utrzymanie terenu farmy. Pierwsze z wymienionych działań polegają na sprawdzeniu systemów mocowania i konstrukcji pod kątem ewentualnych zagrożeń dla elementów. Utrzymanie terenu farmy to natomiast kompleksowa obsługa terenu – koszenie traw, chwastów, czyszczenie matryc paneli. PV.

Decydując się na serwis farm fotowoltaicznych, należy skorzystać jedynie z profesjonalnych firm oferujących takie działania. Doświadczeni pracownicy dysponujący profesjonalnym sprzętem to gwarancja sprawnych działań.