stary samochód Przedsiębiorca
15 grudnia 2020

Co się dzieje z autem oddanym na skup?

Możliwości pozbycia się niechcianego już auta jest wiele, jednak coraz więcej z nas decyduje się oddać auto na skup samochodów, który przyjmuje pojazdy zarówno od osób prywatnych, jak i firm. Po dokonaniu bezpłatnej wyceny auta przez rzeczoznawcę skup proponuje cenę. Jeśli cena ta nam odpowiada, dochodzi wówczas do transakcji, czyli podpisania umowy oraz otrzymania gotówki. Jednak sprawdźmy, co dzieje się dalej z naszym autem po jego skupie.

Sprzedaż sprawnego auta do skupu. Co się z nim dalej dzieje?

Udało się! Nasze auto przebyło pozytywnie kontrolę, a dokumentacja wraz ze szczegółowymi zdjęciami trafiła do działu wyceny. Jeżeli cena zaoferowana przez skup nas zadowala i firma zgodziła się przyjąć samochód, wychodzimy z gotówką w ręce. Oddany samochód najpewniej w ciągu kilku tygodni trafi do kolejnego klienta. O to, co dalej dzieje się ze skupionym pojazdem zapytaliśmy eksperta z firmy LUX Autokomis z Rudy Śląskiej, która prowadzi zarówno skup, jak i sprzedaż samochodów:

Skupiony samochód zostaje zabrany do działu drobnych napraw, gdzie specjaliści w swoim fachu wykonują ewentualne poprawki lakiernicze, eliminują mniejsze wgniecenia, myją auto i piorą tapicerkę. Każdy handlarz wie, że dobre wrażenie przy sprzedaży auta to podstawa, a już samo mycie i jego wysprzątanie wewnątrz podnosi cenę. Gdy samochód jest gotowy, trafia na plac i oczekuje na nowego właściciela.

Co się dzieje ze zniszczonym lub powypadkowym autem oddanym na skup?

Samochody po wypadkach, mocno wyeksploatowane lub nienadające się do dalszej jazdy stanowią dość duży odsetek pojazdów skupowanych od właścicieli. Jeżeli udało nam się sprzedać auto i dostaliśmy za nie gotówkę oraz niezbędne dokumenty, następnym krokiem jest ocena sprawności i bezpieczeństwa pojazdu. Jest to etap, na którym weryfikacji podlega sprawność poszczególnych podzespołów pod kątem ich ponownego wykorzystania. Z pojazdu usuwane są niebezpieczne materiały i substancje szkodliwe. Zaliczamy do nich płyn hamulcowy, olej silnikowy, olej przekładniowy, płyn do spryskiwaczy, płyn chłodniczy, paliwo, tj. benzyna, olej napędowy lub gaz LPG, zbiornik LPG, czynnik klimatyzacji oraz filtry.

Gdy auto zostaje oczyszczone z niebezpiecznych elementów, kolejnym krokiem jest demontaż i pozyskanie z auta części używanych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży, co pozwala skupowi zaoferować za powypadkowe auto jeszcze całkiem sporą sumę. Oprócz elementów sprawnych, z auta pozyskuje się także te, które nadają się do ponownego przetworzenia na surowiec. Recyklingowi podlega tutaj szkło, ogumienie, plastiki, metale, złom oraz inne.

Czy skupy przyjmują wszystkie auta?

Skup samochodów w Rudzie Śląskiej w przeciwieństwie do komisów samochodowych, przyjmuje auta w każdym stanie technicznym, z każdego rocznika, o dowolnym przebiegu, a nawet uszkodzone i powypadkowe. Oznacza to, że możemy oddać do skupu samochód osobowy, dostawczy, uszkodzony, zabytkowy, powypadkowy, czy poleasingowy. Skup nie interesuje marka, model, pojemność silnika, przebieg, czy kolor, co jest dużą zaletą dla właścicieli tych aut. Działalność skupów nie polega tylko na znalezieniu nowego nabywcy na odkupione właśnie auto. Niektóre z nich zostają wystawione na rynek aut używanych, a te w gorszym stanie technicznym pozwalają na odzyskanie sprawnych części, foteli i akcesoriów wyposażenia, które sprzedaje się następnie, jako części zamienne.