hala-stalowa Przedsiębiorca
7 sierpnia 2018

Co to są hale stalowe?

Hale stalowe to konstrukcje, które znajdują zastosowanie m.in. jako hale produkcyjne, logistyczne, magazynowe, handlowe itp. Decyduje się na nie wielu inwestorów, gdyż stworzenie budynku wiąże się z niskim kosztem oraz krótkim czasem budowy. Konstrukcje stalowe tego typu mają również inne zalety np. można je w pełni dopasować do potrzeb, są ekologiczne i trwałe. Dowiedz się, czym konkretnie są hale stalowe tak chętnie wykorzystywane w budownictwie przemysłowym.

Budownictwo przemysłowe i konstrukcje stalowe: Jak wygląda hala stalowa?

Firmy produkujące hale stalowe zazwyczaj zajmują się ich budową kompleksowo. Na początku doradzają i weryfikują wstępny pomysł inwestora, następnie poprzez koncepcję tworzą projekt, który po akceptacji umożliwia stworzenie gotowej w kilka tygodni realizacji „pod klucz”. Tego typu konstrukcje stalowe tworzone są z systemu ram stalowych, które z kolei powstają z profili (najczęściej w układzie słupkowo-kratowym lub słupkowo-ryglowym). Dzięki temu na plac budowy dostarczone zostają prefabrykowane elementy składające się na halę – w ich skład wchodzi m.in. zespół ram, dach, ściany (płyty warstwowe, obudowa, blacha trapezowa), płatwy oraz rygle. Dodatkowo, zależnie od przeznaczenia hale stalowe mogą być wyposażone w: okna, drzwi, bramy, świetliki dachowe i różnego rodzaju instalacje (hydrantowa, pianowa, solarna itp.). Co również ważne, w zależności, czy ma to być np. hala magazynowa, hala logistyczna czy hala garażowa lub inna, można również zdecydować się na to, by była to hala ocieplana lub nieocieplana. Oprócz tego, takie konstrukcje stalowe można dopasować do potrzeb także pod względem wnętrza hali.

Gdzie konkretnie znajdują zastosowanie hale stalowe?

Warto podkreślić, że ze względu na niski koszt budowy oraz szybkość realizacji inwestycji hale o konstrukcji stalowej (np. firmy Profix z Krakowa) znajdują szereg zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się je jako hale magazynowe i produkcyjne, w których warunki można w pełni dopasować do potrzeb (np. zapewnić utrzymanie stałej temperatury). Nierzadko tego typu budynki służą także jako centra logistyczne lub budynki wykorzystywane w rolnictwie (świetnie sprawdzają się także w małych gospodarstwach). Tego typu nowoczesne hale ze stali pełnią również funkcje budynków targowych, handlowych oraz sprawdzają się np. jako hale sportowe.