Przedsiębiorca
31 października 2018

Co trzeba wiedzieć, organizując pogrzeb

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najbardziej traumatycznych zdarzeń w naszym życiu. Oprócz konieczności uporania się z bólem psychicznym oraz nieprzyjemnymi emocjami, niesie ona ze sobą także potrzebę zorganizowania pogrzebu. Poza wybraniem odpowiedniego zakładu pogrzebowego, czeka nas wiele formalności oraz obowiązków, z którymi już teraz warto się zapoznać.

Organizując pogrzeb bliskiej nam osoby warto poprosić o pomoc przyjaciół lub rodzinę. Samodzielne uporanie się bowiem jednocześnie z psychiczną traumą oraz pogrzebowymi formalnościami może okazać się bardzo trudne. Wiele załatwi za nas zakład pogrzebowy, ale nie wszystko. Sprawdź najważniejsze zagadnienia, związane z organizacją pogrzebu.

Karta zgonu

Podstawowy dokument, od którego należy zacząć załatwiać wszystkie formalności. Wystawia ją lekarz lub, w przypadku śmierci na skutek przestępstwa lub wypadku, lekarz medycyny sądowej.

Akt zgonu

Organizując pogrzeb, musimy mieć przy sobie także akt zgonu. Po ten dokument musimy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego ze względu na miejsce zgonu. Aby go otrzymać, należy mieć przy sobie kartę zgonu, dowód osobisty swój i zmarłego oraz akt małżeństwa, jeśli zmarłym jest małżonek. Akt zgonu będzie niezbędny do otrzymania zasiłku pogrzebowego, wypłaty ubezpieczenia czy przeprowadzenia postępowania spadkowego.

Wybór zakładu pogrzebowego

Następnym krokiem będzie wybór zakładu pogrzebowego. Bierzmy pod uwagę lokalizację, zakres oraz ceny usług. Wybierajmy te, które zajmują się całościową organizacją pogrzebu, łącznie z ubraniem i uczesaniem zmarłego czy przygotowaniem nekrologów w prasie. Dzięki temu zostaniemy wyręczeni w wielu czynnościach. Ustalając termin przewiezienia zwłok do chłodni, pamiętajmy, że pogrzeb musi odbyć się przed upływem 72 godzin od daty śmierci. Z przedstawicielem zakładu ustalamy także datę pogrzebu, miejsce pochówku, rodzaj obrządku oraz wybieramy trumnę. Renomowanym zakładem pogrzebowym z wieloletnim doświadczeniem, cieszącym się dobrą  opinią wśród klientów, jest zakład pogrzebowy Lemańczyk-Lemańczyk. Pracowników zakładu cechuje empatia, sumienność oraz rzetelność.

O czym jeszcze pamiętać?

Pozostałe kwestie, o których powinniśmy pamiętać, to wykup kwatery na cmentarzu, wybranie miejsca nabożeństwa; kościoła lub kaplicy cmentarnej, rozwieszenie klepsydr i wydrukowanie nekrologów oraz zamówienie kwiatów i wieńców. Odpowiednio wcześniej należy także zawiadomić dalszą rodzinę, krewnych, przyjaciół oraz znajomych zmarłego.