gniazdo-kur Przedsiębiorca
2 lipca 2018

Co warto wiedzieć o gniazdach dla kur?

Gniazda to obowiązkowe wyposażenie kurnika dla stad reprodukcyjnych kur. Ich zadaniem jest zachęcenie kur do znoszenia jaj i zapewnienie im ku temu odpowiednich warunków. Właściwa budowa i rodzaj gniazda usprawnia także proces zbierania jaj oraz ich oczyszczania. Najlepsze pod względem czystości są jaja pochodzące z chowu klatkowego, gdyż trafiają one bezpośrednio na taśmę.

Gniazda dla kur – jaki materiał i jak duża obsada?

Najlepszym materiałem, z którego wykonuje się gniazda dla kur, jest siatka ocynkowana. Charakteryzuje się ona łatwością sprzątania, mycia oraz dezynfekcji, co pozwala na zapewnienie odpowiednich parametrów życiowych panujących w gnieździe. Kury najlepiej czują się jednak w drewnianych skrzynkach lęgowych, gdyż drewno, jako materiał całkowicie naturalny, daje im poczucie bezpieczeństwa. Jednak ze względu na higienę chowu bardziej polecane są właśnie gniazda z siatki ocynkowanej. Takie gniazda oraz inne elementy wyposażenia dla hodowli drobiu mają w swojej ofercie wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy, takie jak mieszczący się koło Bydgoszczy Wesstron.

Dobierając wielkość obsady kur do gniazd, należy pamiętać, że zasada dobrostanu nie pozwala na zbyt duże obsadzenie gniazd. Właściwy dobór liczby kur przypadających na jedno gniazdo pozwala bowiem na uniknięcie sytuacji, kiedy niektóre kury mogłyby nieść się poza gniazdem. Jaja ze ściółki mogą z kolei ulec zakażeniu lub zabrudzeniu, co obniża higienę całej hodowli. Kury muszą mieć także zapewniony swobodny dostęp do gniazd, co pozwala na unikniecie stresu w stadzie, i, co za tym idzie, obniżenia produkcji jaj.

Ściółka w gniazdach i automatyzacja zbierania jaj

Najczęściej w gniazdach dla kur jako wyściółkę wykorzystuje się wióry, słomę żytnią i piasek. Ściółka powinna być często wymieniana i dosypywana, tak aby zapewnić hodowli odpowiednią higienę. Bardzo często wykorzystywane są także maty gumowe w zielonym kolorze, które mają za zadanie imitować kolor trawy. Maty są bardzo proste w utrzymaniu w czystości i dezynfekcji, przez co zapewniają wysoki poziom higieny. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem gniazd dla kur w chowie podłogowym na większą skalę są otwarte gniazda zespołowe, które mają system automatycznego zbioru zniesionych jaj. Podłoga w tego typu gniazdach wyściełana jest matą imitującą trawę i nachylona w dół, tak aby jaja staczały się z gniazda prosto na linię, z której są zbierane ręcznie lub transportowane na taśmie. W chowie klatkowym gniazda kur są natomiast oddzielone od reszty klatki deską oraz mają nachylenie umożliwiające jajom stoczenie się bezpośrednio na taśmę. W klatkach znajduje się grzęda, przyrząd do ścierania pazurów, poidło oraz karmidło.