katalog opakowań z tektury Przedsiębiorca
11 września 2022

Co znajduje się w katalogu FEFCO?

Opakowania tekturowe i kartonowe znajdują szerokie zastosowanie w codziennym życiu człowieka. Wykorzystuje się je powszechnie w różnych branżach, np. w logistyce, transporcie, działalności handlowej. Pudełka dzieli się na różne kategorie w zależności od przyjętego kryterium. Jedną z najpopularniejszych klasyfikacji jest katalog opakowań FEFCO. Chcesz dowiedzieć się, jak prezentuje się ta typologia? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym jest FEFCO?

Katalog opakowań FEFCO to międzynarodowa klasyfikacja, za której stworzenie odpowiada Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO). Wspomniana organizacja, którą powołano do życia w 1952 roku, zrzesza stowarzyszenia producentów tektury falistej pochodzących z różnych krajów europejskich. Od samego powstania podejmuje ona różnorodne działania na rzecz rozwoju firm wytwarzających opakowania kartonowe.

Celem opracowanego przez FEFCO katalogu pudełek sprzedawanych przez takie firmy, jak producent kartonów z Wrocławia MAKART-BOX, była rezygnacja ze skomplikowanych i niezrozumiałych przez większość osób opisów budowy kartonów z tektury falistej. Zamiast nich stosuje się proste, składające się z czterech cyfr symbole, które są doskonale rozpoznawane na całym świecie. Katalog FEFCO ma zasięg międzynarodowy. W praktyce oznacza to, że korzystają z niego producenci opakowań nie tylko z różnych części Europy, ale też z całego świata.

Jak należy korzystać z katalogu FEFCO?

W katalogu FEFCO wskazuje się na podstawowe parametry oraz elementy wchodzące w skład struktury poszczególnych opakowań. Są to kolejno:

  • wymiary klapy (czyli dolnej i górnej części kartonu);
  • rodzaje pudeł i dołączonych do nich uchwytów;
  • sposób cięcia kartonu i jego składania;
  • rodzaje kartonów, kierunek fali na ich powierzchni;
  • kody liczbowe do wykorzystywania w systemach informatycznych;
  • dodatkowe wyposażenie pudeł.

Uwzględnianie wspomnianych informacji przy składaniu kartonów znacznie usprawnia i przyspiesza proces ich tworzenia. Dodatkowo pozwala uzyskać pewność, że dane kartony z tektury falistej zostały złożone w prawidłowy sposób. To bowiem w ostatecznym rozrachunku przesądza o szczelności i wytrzymałości konkretnego produktu oraz jego odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Określanie rodzajów kartonów przy użyciu symboliki zawartej w katalogu FEFCO znacznie usprawnia także proces zakupu odpowiednich modeli. Wystarczy bowiem, że klient poda sprzedawcy odpowiedni kod żądanego produktu, a otrzyma dokładnie taki towar, jakiego potrzebuje w danym momencie.