geodezja Przedsiębiorca
14 lipca 2017

Do czego geodeta jest potrzebny podczas budowy domu?

Żeby zbudować dom, musimy dopełnić wielu formalności. Budowa nie może się zacząć zanim nie zatrudnimy geodety. Dlaczego to takie ważne? I jakie są obowiązki geodety na budowie? Usług świadczonych przez firmy geodezyjne jest wiele – nie ze wszystkich jednak musimy korzystać. Wyjaśniamy, jakie obowiązki musi wypełnić geodeta na działce pod budowę domu.

Dłuższa współpraca

Geodeta na budowie powinien się pojawić więcej niż raz. W końcu powstawanie domu to wieloetapowy proces. Na samym początku powinniśmy skorzystać z przynajmniej trzech różnych rodzajów usług geodezyjnych. Najwygodniej będzie, jeśli przed rozpoczęciem budowy ustalimy terminarz prac wraz z geodetą. Ważne jest też, by ściśle współpracował on z architektem naszego domu. Tylko taka współpraca pozwoli na szybką i sprawną realizację inwestycji.

Podstawowe usługi

Jeśli rozpoczynamy budowę domu, pierwszą usługą geodezyjną, jakiej będziemy potrzebowali, jest wykonanie mapy do celów projektowych. To właśnie w oparciu o tę mapę architekt może dokonać adaptacji projektu. Bez tego nie dostaniemy pozwolenia na budowę – dlatego ta usługa i dobra współpraca geodety z architektem jest najważniejsza. Pracę znacznie ułatwia fachowy sprzęt. Duże znaczenie to także doświadczenie jakie ma geodeta. .

– Do realizacji prac wykorzystujemy nowoczesne zaplecze technologiczne oraz sprzęt pomiarowy, w tym technologię GPS. Oferujemy możliwość dostarczenia map w wersji papierowej lub elektronicznej – mówi właściciel firmy Azymut. Usługi geodezyjne. Łukasz Siderski.

Następny krok w pracach geodezyjnych to wytyczenie budynku. Geodeta określa, na podstawie przygotowanego wcześniej projektu budowlanego, miejsca, w których powstanie dom. Dopiero po wytyczeniu budynku ekipa budowlana może zacząć pracę. Ostatnią z trzech podstawowych usług geodezyjnych jest inwentaryzacja powykonawcza. W ramach inwentaryzacji geodeta określa aktualne przestrzenne rozmieszenie poszczególnych elementów na działce.

Usługi dodatkowe

Oprócz tych trzech podstawowych usług, które są obowiązkowe, oferta geodetów zawiera także szereg innych prac. Warto na przykład przed budową domu poprosić o wznowienie punktów granicznych – dzięki temu nie będziemy mieli wątpliwości co do tego, jak przebiegają granice działki i unikniemy ewentualnych sporów z sąsiadami. Szeroki zakres usług geodety obrazuje ten filmik:

Warto korzystać z usług dobrego i doświadczonego geodety, którego biuro cieszy się dobrą opinią. Jego wiedza pomoże nam przejść przez budowę domu bez żadnych poważnych komplikacji.