Rolby Przedsiębiorca
6 października 2021

Czy opłaca się kupować używane rolby?

Rolba to maszyna, która znakomicie sprawdza się przy czyszczeniu oraz wygładzaniu lodu. Stanowi ona niezbędny element wyposażenia profesjonalnych lodowisk działających np. przy różnego rodzaju obiektach sportowych. Zakup nowego urządzenia często jednak przewyższa realne możliwości finansowe osób i instytucji zarządzających tego typu obiektami. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy warto nabyć używane rolby?

Ogólna charakterystyka rolb

Rolby to maszyny o bardzo prostej budowie. Modele te zwykle wyposaża się w napęd hydrauliczny na 4 koła. Wysokiej jakości układ hydrauliczny gwarantuje stabilne połączenie silnika urządzenia z kołami. Opony tak nowej, jak i używanej rolby zwykle pokryte są kolcami gwarantującymi doskonałą przyczepność pojazdu do podłoża. Maszyna wprawiana jest w ruch za pomocą silnika elektrycznego lub spalinowego, silników i pomp hydraulicznych oraz siłowników. Odpowiednio dobrany model z łatwością usuwa z powierzchni lodowiska powstały w trakcie jazdy po tafli śnieg. Ścięta w trakcie zabiegu czyszczenia warstwa lodu zostaje przetransportowana do specjalnego zbiornika, a ubytki lodu zostają uzupełnione ciepłą wodą rozprowadzaną równomiernie przez maszynę po całej nawierzchni lodowiska.

Dlaczego warto kupić używane rolby?

Używane rolby to maszyny, które mają szereg zalet. Niewątpliwa opłacalność ich zakupu wynika z relatywnie niezbyt wysokiej ceny, która średnio może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent  w porównaniu do wartości rynkowej nowego modelu. Niewygórowane koszty zakupu to jednak nie wszystko. Warto mieć świadomość, że stare rolby wbrew pozorom także nie ulegają zbyt łatwo awarii. Jeśli jednak już do niej dojdzie, użytkownik większość napraw może z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie bądź z pomocą znajomego mechanika przy użyciu dostępnych części i podzespołów. Warto też uświadomić sobie, że używane rolby kupione w takim sklepie jak Elcat w większości przypadków zazwyczaj mają nie więcej niż kilka, może kilkanaście lat. Markowe urządzenia z reguły wyróżniają się długą żywotnością. Na ogół są one bowiem w  bardzo dobrym stanie technicznym w momencie, gdy dochodzi do ich zakupu.

Nie jest też prawdą, że na używane rolby nie udziela się żadnych gwarancji. Nabywając je w specjalistycznym sklepie, można liczyć na co najmniej kilkunastomiesięczne objęcie sprzętu kompleksową opieką gwarancyjną.  Używane maszyny przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzą zwykle szczegółowy przegląd techniczny, a w razie potrzeby również poddaje się je gruntownemu remontowi. Niekiedy można też skorzystać z opcji wynajmu maszyny, bez konieczności jej nabywania na własność.