Palety drewniane Przedsiębiorca
22 maja 2021

Czy warto inwestować w palety używane?

Palety drewniane to doskonała nośność i dobra wytrzymałość. Bardzo wielu właścicieli firm i magazynów decyduje się właśnie na tego rodzaju prosty i sprawdzony sprzęt, a zapotrzebowanie na niego ciągle rośnie. Akurat logiczne jest, że raz użyte palety nie tracą nic ze swoich zalet, a ich wyrzucanie byłoby co najmniej nierozsądne. Dlatego warto czasem użyć kilka razy palety, która wciąż jest w dobrym stanie.

Gdzie szukać tańszych palet drewnianych?

 Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą palet zazwyczaj jednocześnie prowadzą skup używanych. Wszystkie firmy, które borykają się ze stertami używanych i niepotrzebnych już palet drewnianych, mogą dostarczyć je do miejsca, gdzie prowadzony jest skup i otrzymać za to pieniądze.

 Przedsiębiorstwa skupujące różne rozmiary palet w rodzaju EUR, przemysłowych czy jednorazowych oraz nadstawek drewnianych, preferują asortyment nieuszkodzony. Dopuszczalne są jednak takie braki, które można naprawić, bez ponoszenia wielkich kosztów.

 Palety, które sprzedane są do skupu i tam rewitalizowane, zostają później zakupione przez kolejne firmy, które potrzebują tego asortymentu. – Cena takich drewnianych palet jest niższa niż w przypadku nowych produktów. Jest to wyjątkowo ekonomiczne posunięcie, ponieważ drewnie przedmioty pozostawione na dłużej w magazynie czy wysypisku śmieci, raczej nie nadawałyby się do niczego, nawet do spalenia – wyjaśnia przedstawiciel firmy ML STARPAL.

 Palety, które poddaje się naprawie, w dalszym ciągu zachowują swoją nośność statyczną i dynamiczną oraz zdolność do maksymalnego obciążenia. Niektóre podmioty skupujące tego rodzaju sprzęt, dysponują nawet specjalnymi warsztatami i suszarniami, w których zwraca się używanym przedmiotom dawną świetność.

 Firmy sprzedające używane palety dają możliwość zakupienia innym podmiotom pełnowartościowego sprzętu za korzystną cenę. Wpływa to niewątpliwie na dobrą kondycję finansową obu stron. Nie jest to bez znaczenia, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstwa, które zakłada sobie program oszczędnościowy, jednak nie kosztem jakości.

Znaczenie dla ekologii

 Każdy zdaje sobie sprawę, że aby wyprodukować dobrej jakości palety drewniane, trzeba poświęcić sporo drewna, a co za tym idzie także lasów. Powtórne użycie palety, niejako oszczędza cenny surowiec. Jedna dobrej jakości drewniana podstawa czy nadstawka, może być użyta nawet kilka razy bez wpływu na jej jakość i funkcjonalność. Wobec tego można sobie wyobrazić skalę zapotrzebowania na nowe drewno, przypadku niestosowania tego rodzaju recyklingu.

 Z powyższego wynika, że inwestowanie w używane palety to nie tylko działanie opłacalne, ale również proekologiczne. Nie jest to bez znaczenia w dzisiejszych czasach, gdzie ciągle szuka się rezerw.