Wózki widłowe Przedsiębiorca
29 lipca 2021

Czy warto inwestować w używane wózki widłowe?

Wózki widłowe to obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. Sprawdzają się one przede wszystkim na halach produkcyjnych i magazynowych. Dzięki nim można transportować ładunki i kompletować zamówienia. Jednak zakup nowego wózka wiąże się zwykle ze sporymi kosztami. Dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na urządzenia używane. Zastanawiasz się, czy warto w nie inwestować? Podpowiadamy.

Dlaczego warto postawić na używany wózek widłowy?

Wybór używanych wózków widłowych jest korzystny przede wszystkim ze względu na cenę. Wiele przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, nie może pozwolić sobie na zbyt duże wydatki. W takim przypadku inwestycja w używane, a przez to tańsze wyposażenie jest bardzo rozsądna.

Specjalista z firmy EURO CZĘŚCI Wózki Widłowe sp. z o.o. zauważa: Zanim używane wózki trafią do sprzedaży, poddaje się je kompleksowym przeglądom. Badany jest ich stan techniczny, a w razie jakichkolwiek problemów usuwane są wszelkie usterki. Wymienia się między innymi płyny eksploatacyjne oraz zużyte części. Co więcej, każdy wózek jest także odnawiany w zakresie wyglądu. Dotyczy to między innymi takich czynności, jak pokrycie zewnętrznych elementów odpowiednimi lakierami ­– podkreśla.

Na co zwrócić uwagę, wybierając używane wózki widłowe?

Niezależnie od tego, czy stawia się na nowe, czy używane wózki widłowe, podstawą jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na ich parametry techniczne. Bardzo ważny staje się zatem:

  • rodzaj napędu (modele elektryczne, spalinowe, gazowe),
  • typ silnika,
  • rodzaj masztu,
  • maksymalny udźwig,
  • rodzaj ogumienia,
  • typ wideł.

Wózki widłowe dopasowuje się do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Nie trzeba kupować modeli o dużym udźwigu np. 8–10 ton w momencie, kiedy przy ich pomocy przewozi się niewielkie ładunki. Bardzo ważny jest także rodzaj napędu. Tu wiele zależy od tego, czy sprzęt wykorzystuje się w zamkniętych pomieszczeniach, czy na świeżym powietrzu np. na placu przed firmą.

Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w używany wózek widłowy?

Podstawą, jeżeli chodzi o zakup używanych wózków widłowych, jest wybór sprawdzonego dostawcy. Warto stawiać na te miejsca, które oferują sprzęt od najlepszych producentów. Wówczas można liczyć na wysoką jakość i pewność, że wyposażenie sprawdzi się w każdych warunkach. To, na co dodatkowo należy zwrócić uwagę, to okres gwarancyjny, jaki zapewnia sprzedawca. Zależnie od przedsiębiorstwa może to być czas od pół roku do nawet dwóch lat. Poleca się także te miejsca, które dodatkowo oferują serwis. Dzięki temu w przypadku awarii można liczyć na szybką pomoc i wsparcie specjalistów.

Ze względu na fakt, że na używane wózki widłowe decyduje się obecnie coraz więcej firm, warto uwzględnić również opinie na temat dystrybutorów sprzętu. Te bez problemu można znaleźć w sieci na tematycznych grupach lub forach dyskusyjnych. Takie wypowiedzi bywają wyjątkowo przydatne szczególnie dla tych, którzy dopiero zdobywają doświadczenie i rozkręcają swój biznes.