Zamknięty autotransporter Przedsiębiorca
22 maja 2021

Czy zamknięty autotransporter gwarantuje większe bezpieczeństwo użytkowania?

Zamknięty autotransporter jest alternatywą dla tradycyjnych lawet bez zabudowy. Ten środek transportu jest przeznaczony do przewozu aut o dużej wartości. Czy i w jaki sposób wpływa on na bezpieczeństwo ładunku? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w przygotowanym artykule. Skupimy się w nim na omówieniu największych zalet przewozu pojazdów w autotransporterze zamkniętym.

Jakie są rodzaje zamkniętych autotransporterów?

Autotransportery mogą występować w kilku wersjach. Najczęściej spotykamy autolawety z zabudową plandekową oraz kontenerową. Do tej kategorii możemy także zaliczyć kryte przyczepy. Zabudowa plandekowa jest projektowana na aluminiowym stelażu, na którym jest rozpięty materiał o odpowiednio dobranej gramaturze. Charakteryzuje się on wysoką odpornością na rozerwanie.

Autolaweta kontenerowa ma formę stałej zabudowy wykonanej najczęściej z aluminium. Ten rodzaj tworzywa charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi oraz niską wagą.

Zamknięte autotransportery występują w dużej gamie rozmiarów. Możliwe jest także wykonanie zabudowy wedle indywidualnego projektu. To pozwala dopasować autolawetę do transportu konkretnego auta lub typu pojazdów.

Do czego służą zamknięte autotransportery?

Zamknięte autotransportery to specyficzny rodzaj lawety, która jest wykorzystywana do transportu:

  • Pojazdów o dużej wartości
  • Aut zabytkowych
  • Samochodów rajdowych
  • Motocykli

Zakup i koszty eksploatacji zabudowanej autolawety są bez wątpienia wyższe aniżeli w przypadku tradycyjnego autotransportera. Z tego względu pojazdy te są wykorzystywane tylko w przypadku przewozu wartościowego ładunku.

Przed czym chroni zamknięty autotransporter?

Przewóz pojazdu na zamkniętej autolawecie już z założenia wydaje się bardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Okazuje się, że lista korzyści wynikających z tego typu transportu jest dosyć długa. Zamknięta autolaweta to przede wszystkim:

  • Ochrona przed uszkodzeniem pojazdu w trakcje transportu

W czasie transportu autolawetą przewożony pojazd jest narażony na wiele uszkodzeń. Mogą być to drobne zarysowania lub odpryski. W przypadku wartościowych lub zabytkowych aut takie szczegóły mają ogromne znaczenie. W oczywisty sposób powodują obniżenie wartości pojazdu. Dosyć częstym obrazkiem na polskich drogach jest lód spadający na drogę z naczep jadących samochodów ciężarowych czy piasek, który pod wpływem, wiatru jest zwiewany z naczepy. Autotransporter skutecznie chroni cenny ładunek przed uszkodzeniami spowodowanymi przez drobne elementy. Zwykła laweta z pewnością nie jest tak skutecznym zabezpieczeniem.

  • Ochrona przed skutkami zdarzeń drogowych

Zamknięta autolaweta chroni przewożony pojazd przed skutkami zdarzeń drogowych. Oczywiście podstawą jest w tym przypadku solidne zabezpieczenie auta za pomocą pasów. Zabudowa skutecznie wyłapuje drobne elementy odrywające się od poszycia samochodów biorących udział w stłuczce. W przypadku bezpośredniego uderzenia w lawetę zabudowa chroni cenną zawartość przed uszkodzeniem.

  • Ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi

Duży wpływ na stan transportowanego pojazdu mają czynniki atmosferyczne. I nie chodzi tu tylko o podający grad, który może uszkodzić karoserię. Długotrwałe narażenie na działanie wilgoci może mieć negatywny wpływ na wartość przewożonego samochodu. Bardzo ważna jest także ochrona przed działaniem soli, jaka jest powszechnie obecna na polskich drogach w okresie zimowym. Może mieć ona zgubny wpływ na stan karoserii oraz podwozia. Zamknięty autotransporter skutecznie chroni przed jej działaniem.

  • Ochrona przed kradzieżą

Autolaweta z zabudową zabezpiecza także przed kradzieżą. Przede wszystkim nie wystawia cennej zawartości na widok postronnych osób. Ponadto utrudnia dostanie się złodzieja do wnętrza pojazdu. Kradzież auta znajdującego się w zamkniętym autotransporterze jest o wiele trudniejsza niż rozładowanie go z tradycyjnej lawety. Skutecznie zniechęca to większość złodziei. A w przypadku próby kradzieży istnieje dużo większe ryzyko zauważenia całego zdarzenia przez kierowcę lub postronne osoby.

  • Podniesienie komfortu pracy kierowcy

Sprawa z pozoru prozaiczna, która jednak ma duży wpływ na sprawną i bezpieczną realizację transportu. W przypadku przewozu cennych aut na kierowcy ciąży duża presja psychiczna. W końcu to on odpowiada za stan transportowanego auta. Przewóz w zamkniętej autolawecie daje kierowcy poczucie komfortu, co przekłada się na pewność prowadzenia pojazdu i sprawność realizacji zlecenia.

Zamknięty autotransporter w sposób oczywisty podnosi profesjonalizm firmy świadczącej usługi przewozu cennych pojazdów. Oferując bezpieczne warunki przewozu, dużo łatwiej zdobyć zaufanie bardzo wymagających klientów. To także szansa wprowadzenia do oferty usług premium, które przynoszą wymierne korzyści finansowe firmie transportowej. – wyjaśnia specjalista z firmy Kegger, produkującej autotransportery oraz przyczepy kryte. Przedsiębiorstwo działające na rynku od 2009 roku jest pionierem w swojej branży i obsługuje klientów na terenie całej Europy.

Zamknięty autotransporter to większe bezpieczeństwo użytkowania i wyższy poziom ochrony przewożonego ładunku. To także lepsza aerodynamika i komfort prowadzenia pojazdu. To wszystko ma bezpośredni wpływ na jakość świadczonej usługi przewozu wartościowych samochodów.