Parking samochodowy Przedsiębiorca
12 grudnia 2021

Czym brukować parkingi samochodowe?

Nawierzchnia parkingów samochodowych ma być przede wszystkim funkcjonalna i wytrzymała. Nie zapominajmy jednak o estetyce – niezależnie od tego, czy jest to parking obok naszego własnego domu, czy tuż przy wielkopowierzchniowym sklepie, powinien prezentować się stylowo i pasować do znajdujących się w pobliżu budynków. Zatem czym najlepiej brukować parkingi samochodowe? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania.

Kostka brukowa – czyli sposób na nietypową nawierzchnię parkingu

Kostka brukowa cieszy się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego – jest niezwykle wytrzymała, a do tego szeroki wybór kolorów i wzorów umożliwia stworzenie nawet najbardziej nietypowych nawierzchni. Choć wielu z nas może kojarzyć się z tradycyjną szarą kostką, producenci kostki brukowej oferują szereg propozycji w różnych kolorach: oprócz standardowego szarego, w ofercie firmy TALBUD-A znajdziemy kostkę w kolorze czerwonym, czarnym, żółtym, brązowym, pomarańczowym, a także propozycje melanżowe. Dzięki temu parking będzie nie tylko funkcjonalny, ale również wyjątkowo estetyczny.

Jednocześnie nietypowe kolory można połączyć z nietypowymi kształtami pojedynczych kostek. Kwadraty i prostokąty o zróżnicowanych kształtach, kostka w kształcie trapezu, a dodatkowo gładka lub delikatnie pofalowana powierzchnia licowa sprawią, że parking będzie wyglądał harmonijnie, ale również ciekawie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą różne kolory kostek, by stworzyć wzory lub wyznaczyć miejsca parkingowe.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku kostek brukowych ważna jest ich grubość, która łączy się z wytrzymałością na obciążenia. Na nawierzchnie, po których będą poruszały się samochody, należy wybrać kostkę o grubości co najmniej 6 cm. Dzięki temu kostka poradzi sobie nawet z dużą częstotliwością użytkowania.

Kostka Behaton – wytrzymałe rozwiązanie na parkingi o dużym natężeniu ruchu

Kostka brukowa o grubości 6 cm lub 8 cm sprawdzi się na każdym parkingu – nie tylko na przydomowym podjeździe, ale również w miejscach intensywnie uczęszczanych. Jeśli jednak zależy nam na wyjątkowej wytrzymałości, stabilnej oraz wytrzymałej konstrukcji, lepszym pomysłem będzie wybór kostki Behaton. To popularny i ponadczasowy model, który wyróżnia kształt: kostka ma obustronne rozszerzenie, dzięki czemu pojedyncze profile zazębiają się nawzajem.

Niezwykle solidna i wytrzymała kostka Behaton poradzi sobie nawet z największym obciążeniem, dlatego może być stosowana na parkingach w miejscach publicznych, nawet na nachylonym terenie. Kostka o grubości 10 cm może być zastosowana również na parkingach dla samochodów ciężarowych. Dzięki różnym kolorom możliwe jest wyznaczanie poszczególnych miejsc parkingowych lub wydzielonych stref (kostka występuje w kolorze szarym, czarnym oraz czerwonym). Podobnie jak kostka brukowa jest odporna nie tylko na obciążenia, ale również warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, dlatego będzie spełniała swoją rolę przez wiele lat.

Cegła brukowa betonowa – tradycyjny bruk na podjazdy i parkingi

Jednokolorowa, jednolita powierzchnia, a może nietypowy wzór kolorowej jodełki? Cegła brukowa, podobnie jak kostka, daje niezliczone możliwości wybrukowania nawierzchni parkingu. Ponieważ krawędzie są fasowane, ułożona nawierzchnia jest niezwykle gładka. Oczywiście cegła betonowa jest również twarda, wytrzymała na nacisk, ścieranie oraz warunki atmosferyczne, dlatego będzie stanowić wytrzymałą i solidną podstawę.

Podobnie jak w przypadku kostki brukowej, wśród cegieł znajdziemy takie kolory jak: szary, czarny, czerwony, żółty, czy brązowy. Dzięki połączeniu dwóch kostek o kształcie prostokąta i kwadratu, z łatwością można stworzyć nietypowe wzory. Prosta forma sprawia, że z łatwością się ją układa, a jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować ciekawą kompozycję.

Płyta ażurowa – połączenie betonu z zielenią

A gdyby tak połączyć twardość betonu z wyjątkową zielenią trawy? To możliwe dzięki betonowym płytom ażurowym, które jednocześnie utwardzają parking oraz pozwalają na swobodne wyrastanie trawy. Duże komory ułatwiają odprowadzanie wody deszczowej, a jednocześnie swobodne jej odparowanie. Dzięki łatwości układania może być zastosowana nawet na rozległych terenach, np. parkingach w pobliżu bloków mieszkalnych.

Beton wyróżnia się wysoką odpornością na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, dlatego może być użytkowany w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Stabilna i wytrzymała nawierzchnia umożliwia bezpieczny i komfortowy przejazd samochodów. Jednocześnie klasyczny szary kolor doskonale łączy się z zielenią trawy, dzięki czemu parking wyłożony płytą ażurową prezentuje się niezwykle naturalnie i doskonale komponuje z otaczającą go zielenią.